Lényegében folyamatos a gabonaexport, még ha nem is nagy tételekben folyik a kiszállítás - mondja Vancsura József, a Gabonatermelők Országos Szövetségének elnöke. Január végéig mintegy hárommillió tonna gabona hagyta el az országot. A kukoricaárakat egyértelműen megmozgatta a forint-euró árfolyam alakulása, a betakarításkor 18-20 ezer forintos tonnánkénti ár mostanra elérte a 29,5-30,5 ezer forintot a szabadpiacon (ami majdnem 60 százalékos drágulás), de a tőzsdei árak is a 101 eurós intervenciós árszint fölé kúsztak - márciusi szállításra 102,1 euró, májusira pedig 105,45 eurós áron kötöttek üzletet. Az elnök szerint ez már tisztességes ár, a legtöbb termelő tavaly ennél olcsóbban tudta előállítani terményét.
Egyre több a vevő is, és az is erősítette a felek közötti bizalmat, hogy számos esetben a kereskedők tartották magukat a tavalyi szerződésekhez - volt rá példa, hogy a betakarításkor márciusi szállításra 45 ezer forintos áron kötött kontraktusokat a kukorica árának mélyrepülése után is tartották, és kifizették az eredeti összegeket. Vagyis bár a termelők tartottak tőle, hogy megismétlődik az, ami tavaly a napraforgó és a repce termeltetési szerződéseivel történt, végül ez nem következett be. Emlékezetes, hogy az olajos növények árának felére csökkenése után a kereskedők inkább fölbontották a tonnánként 100-110 ezer forintos átvételi árat megállapító szerződéseket és kifizették a kötbéreket. Időközben azért a tavaly őszi, 55-60 ezer forintos tonnánkénti árról már a napraforgó és a repce ára is fölfelé mozdult. Előbbit kismértékű tőzsdei forgalom mellett márciusi szállításra 63 ezer forintos tonnánkénti áron jegyezték, utóbbit pedig szintén márciusra 72 ezer forinton. Az étkezési búza piacára eddig kevésbé hatott a forint hosszan tartó gyengélkedése. Vancsura szerint továbbra is 33-36 ezer forintos áron talál gazdára az étkezési búza, de később még megélénkülhet a kereslet iránta, ami fölfelé hajtja az árat is.
Még a 300 forint körüli jelenlegi árfolyammal számolva sem várható, hogy a gazdák tömegesen ajánlanák föl a kukoricájukat az újraindított intervenciós felvásárlási rendszerbe - véli Vancsura -, mivel a jelenlegi feltételek mellett a szabadpiacon is megkaphatják legalább az intervenciós árat, és nem kell kifizetniük az uniós felvásárláson előírt 15 eurós tonnánkénti letétet sem. A minőségi követelmények mellett az utóbbi volt a legfőbb oka annak, hogy Magyarország nem használta ki jobban a kukoricaintervenciós lehetőségeket.
