A kormány 2,5-3 százalékos recesszióval számol 2009-re - derül ki a legújabb prognózisból. Korábban még négy százalékot közelítő visszaesést sem tartott kizártnak a kormányfő, ám az IMF 1,6 százalékos előrejelzésének fényében némileg moderálta a kormány a pesszimista prognózisát. A kormány arra az esetre számol ezzel a "növekedési" prognózissal, ha nem történne beavatkozás a folyamatokba - jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a tegnapi kormányülést követően. Az államháztartási hiányprognózist fenntartja a kormány.
A 2,5-3 százalékos inflációs prognózis mindenképp reálisabb, mint a költségvetésben szereplő 4,5 százalékos inflációs tervszám - állítják elemzők. A kormány egyebekben azzal számol, hogy a külkereskedelmi forgalom zsugorodik, szemben az eddig várt növekedéssel. Az anyag a foglalkoztatottak számának 1,5 százalékos, s a beruházások ötszázalékos csökkenésével számol.
Az Országgyűlésnek benyújtott 12 oldalas helyzetértékelés a nevével ellentétben sokkal kevésbé makroelemzés, inkább közhelygyűjtemény: az anyag szerint "a válság kezelése nem egyszerűen költségvetési kérdés - hanem nemzeti kihívás." Továbbá: "nagyobb szerepet kap a fejlesztésben a szektorpolitika" és az anyag arra is ígéretet tesz, hogy "a stratégiai változások mellett kiemelt figyelmet fordítunk az embereknek a válság elmélyülésével szaporodó mindennapi gondjaira".
Szakértők szerint több helyen nincs teljesen kibontva az igazság sem: a kiadáscsökkentő intézkedések között szerepel a 13. havi bérek zárolása, ugyanakkor nincs említés annak 120 milliárdba kerülő kompenzációjáról. A kompenzációhoz szükséges 47 milliárd forintos zárolást pedig egyensúlyjavító intézkedésnek tünteti fel - holott ezt a pénzt elköltik a bérekre. Általánosságban az anyag arra utal, hogy a kormány még idén csökkentené a bérterheket, ám a hogyanról és a költségvetési ellentételezésről hallgat. Erről valószínűleg ma sem lesz szó - legalábbis Gyurcsány Ferenc tegnap erre egyértelműen utalt.
