Egyelőre meglehetősen elnagyoltak a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök által a múlt héten bedobott "olajat élelmiszerért" program részletei. A kormányfő ománi sajtótájékoztatója után írta a Népszabadság, hogy Magyarország lehet az első olyan európai állam, amellyel az Öböl-térség államai megállapodásra juthatnak a csereügyletről. A kormányfő szerint tavaly ősszel kezdődtek a tárgyalások több nagykövet bevonásával. Az elképzelések szerint elsősorban gabonát termelhetnének bérelt földeken az arab országok ellátási nehézségeinek megoldására, kiszámítható, fizetőképes keresletet nyújtva a magyar mezőgazdaságnak.
Maga a program azonban még olyannyira kezdeti stádiumban van, hogy csupán a kormányközi megállapodás lehetőségéről tárgyalnak. Érdeklődésünkre az agrártárca csak annyit közölt, hogy még nem kérték föl a megvalósítás lehetséges részleteinek kidolgozására. A Kormányszóvivői Irodától pedig azt a tájékoztatást kaptuk, hogy "Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a program lehetőségét Katarban és Ománban is felvetette. A program részleteinek kidolgozása, valamint az ománi és katari féllel történő egyeztetés folyamatban van, ezért részletekről csak később tudunk beszámolni". Vagyis egyelőre azt sem lehet tudni, hogy mely tárca foglalkozik a megállapodás tető alá hozásával, sem azt, hogy ez mikorra várható, mint ahogy azt sem, hogy Omán és Katar mellett mely országok vehetnek részt a programban.
