A kedvező őszi időjárásnak köszönhetően az idejében elvetett őszi kalászos gabonáknál - az előző évek tapasztalatai alapján legalábbis - nem okozhatott jelentősebb mértékű károkat sem az előző hetek tartós hidege, sem az ónos eső - derül ki a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal földművelésügyi igazgatóságának rendkívüli állapotjelentéséből. Igaz, a hivatal szakértői nem mindenütt tudtak vizsgálódni: Szabolcsban, Nógrádban, Borsod és Heves megyében például december végétől 6-15 centis hótakaró fedi a vetéseket, ezen túlmenően vékony, a növényzetnek valamennyi védelmet azért adó hórétegről számoltak be Hajdú-Bihar megyéből, valamint Jász-Nagykun-Szolnok megye északi és keleti tájairól. A vetésekben keletkezett esetleges károkról pontosabbat csak a hó és a fagyott talajréteg felolvadása után lehet mondani.
A múlt heti ónos eső hatására az ország jelentős részén összefüggő jégpáncél képződött, mivel azonban csak két-három napig tartott, vélhetőleg nem okozott károkat sem a kalászos gabonáknál, sem a szőlő- és gyümölcsültetvényekben. Utóbbiakról pontosabb képet csak az első tavaszi rügyvizsgálatok adhatnak. Helyi fagykárok a fagyzugosabb helyeken természetesen előfordulhatnak a gyümölcsösökben, mivel számos helyen hidegrekordok dőltek meg január elején.
Az MGSZH országos körképe szerint őszi árpát a gazdálkodók a tavalyival közel azonos területen, 196 ezer hektáron vetettek, a tél beálltáig az állományok szépen fejlődtek. Őszi búzát a hivatal adatai szerint 19 ezer hektárral nagyobb területen, 1,142 millió hektáron vetettek. A szeptember végén, október elején bevetett táblák kellően megerősödtek a télhez, a Jászságban azonban a vetésterület 25-27 százaléka a szokottnál később került a földbe, ott csírapusztulással és a zsenge növények elfagyásával kell számolniuk a gazdáknak. Nagyobb károkat okozhatott a korai vetésű, épp ezért néhol túlfejlett, illetve a hiányosabb kelésű őszi káposztarepce-állományokban a tartós hideg. Fejérben a repceterületek 30 százalékán egy rovarkártevő pusztítása, illetve a mezei pocok kártétele miatt legyengült vetésekben eshetett kár. Borsodban a túlfejlett táblákon várható kisebb pusztulás, Pest megyében pedig, mivel a regulátoros kezeléseket a vetések 70-80 százalékán mellőzték, egyelőre nem felmérhető a kifagyás mértéke. Somogyban várhatóak fagykárok, de jelentős a vadállomány miatti rágáskár is. A repce vetésterülete egyébként 2008-hoz képest 16 ezer hektárral növekedett.
