A jelenleg hatályban lévő költségvetés szerint 1290 milliárd forint támogatásra számíthatnak az önkormányzatok 2009-ben - ezzel számolhatnak is a települések - mondta Jauernik István, az Önkormányzati Minisztérium államtitkára egy önkormányzati gazdasági konferencián. Az államháztartási törvény szerint a becsült 100-200 milliárdos bevételhiányt a kormány saját hatáskörében kezelni tudja, így pótköltségvetésre semmi szükség nincs, de valószínűleg a költségvetés módosítása is elkerülhető - vélekedett az államtitkár.
Az önkormányzatok gazdálkodását inkább a települések saját bevételeinek elmaradása veszélyeztetheti, illetve a gazdasági válság miatt növekvő szociális kiadások. A legnagyobb gond természetesen az iparűzési adóbevételek várható csökkenése - mondta Jauernik. A prognosztizált, tíz százalék körüli átlagos mérséklődés ráadásul erősen szórhat, így lesznek települések, amelyeket hatványozottabban érint a válság. Jauernik szerint ugyanakkor hibás önkormányzati politika az iparűzési adó automatikus elengedése vagy csökkentése. Az önkormányzatok ne mondjanak le adóbevételekről, hanem szedjék be azokat és a nélkülözhető forrásaikat az arra rászoruló cégek támogatására fordítsák. Az önkormányzatok ilyen gazdasági környezetben egyet tehetnek: óvatos gazdálkodásra készülnek, különösen a kiadásoknál - mondta Jauernik.
Az önkormányzati tárca államtitkára szerint az igen rossz hatékonysággal működő önkormányzati rendszer bőven megérett az átalakításra. A 3500 milliárd forintos éves költségvetés sokkal jobb gazdálkodást is lehetővé tenne - tette hozzá.
