BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újabb húszezer ember kerülhet utcára

2009. január 19. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az elmúlt két évben 26 százalékkal esett az építőipar teljesítménye, ennek hatására pedig mintegy 30 ezerrel csökkent a legálisan foglalkoztatottak száma az ágazatban - mondta a Napi érdeklődésére Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) alelnöke. Arról nincs pontos információja a szervezetnek, hogy az elbocsátottak mekkora hányada tudott elhelyezkedni, sem arról, hányan találtak megélhetést a szürke- és feketegazdaságban. Az elbocsátottak zöme azonban valószínűleg munkanélküli lett, mivel az elmúlt időszakban Nyugat-Európában is kevesebb munka akadt, a két legkedveltebb célország, Ausztria és Németország pedig továbbra is fenntartotta a munkapiaci korlátozásokat.
Koji szerint az ágazat leépülése 2009-ben folytatódik, és várhatóan az elbocsátások sem szűnnek meg. Az ÉVOSZ becslése szerint a gazdasági válság mélypontja augusztus-szeptemberben várható, az első félévben azonban nem valószínű, hogy az építőipar teljesítménye javul, mivel eltűnt a lakossági kereslet. Az ágazat túlélése az állami keresletélénkítésen múlik: elengedhetetlen lenne a kormány által többször bejelentett uniós társfinanszírozású kiemelt beruházások - például infrastrukturális fejlesztések, útfelújítások, hídépítések, vasúti és elővárosi tömegközlekedési hálózatok fejlesztése, korszerűsítése - mielőbbi beindítása. Koji szerint már az is segítene, ha a fejlesztési minisztérium vagy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség legalább közreadna egy listát azokról a beruházásokról, amelyek megvalósítását reális költségfelmérés mellett még az idén el lehetne indítani. Ez valamelyest tervezhetővé tenné az ágazat kapacitásait, egyebek közt rábírhatná a vállalkozásokat arra, hogy akár veszteség mellett is, de legalább két-három hónapig tovább foglalkoztassák a dolgozóikat. Ha az első negyedév végére ez nem tisztázódik, akkor számos cég dönthet a leépítések mellett, és ha a tavalyihoz hasonló visszaesést kénytelen ismét elszenvedni, további 20-25 ezer ember kerülhet utcára - mondta az alelnök, aki szerint átképzésekkel ezt a helyzetet már nem lehet kezelni. Ha Magyarországon nem indítanak mihamarabb a nyugat-európaiakhoz hasonló, az ágazatot szinten tartó programokat, olyannyira leépül a hazai építőipar, hogy a recesszió után már a saját piacáról is kiszorulhat, átadva helyét a megmentett nyugati cégeknek.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet