BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Először a 2011-es költségvetésről mondhat véleményt a testület

2009. január 15. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A köztársasági elnök Kopits Györgyöt, az IMF korábbi igazgatóhelyettesét, a monetáris tanács jelenlegi tagját jelölte a július elsejétől működő költségvetési tanács - az Országgyűlés tanácsadó testülete - elnökének. Az új testület másik "monetaristája" Oblath Gábor lesz, akit Simor András MNB-elnök jelölt. A monetáris tanács két jelenlegi tagjának idén amúgy is lejárt volna a mandátuma, ráadásul a helyüket nem is töltik be, így a két szakembernek karrierje szempontjából pont jókor jött a felkérés. A költségvetési tanácsba Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnöke Török Ádám akadémikust, a Gazdasági és Versenyképességi Kerekasztal elnökét jelölte. A tanács tagjait kilenc évre választják, ám az idén hatvanhat éves Kopits - aki a költségvetési tanács első hazai szorgalmazója volt - négy év múlva eléri a felső korhatárt, így akkor új elnököt kell választania a parlamentnek.
A jelölés egy dolog, a három tagot meghallgatja majd a parlament költségvetési bizottsága, ezt követően dönt az országgyűlés egyszerű többséggel a jelöltekről. Az SZDSZ biztos megszavazza a jelölteket - mondta Kóka János a köztársasági elnöki palotában a jelöltek bemutatásakor. Navracsics Tibor (Fidesz) elismerően szólt a jelöltekről, de inkább a testületet méltatta, az MDF és a KDNP képviselői támogatni látszanak a jelölteket. A MSZP-s Tóbiás József frakcióigazgató elzárkózott a jelöltek alkalmasságának kommentálásától, mondván, frakcióülésen döntenek támogatásukról.
A novemberben elfogadott, takarékos állami gazdálkodásról szóló törvény hozta létre a háromtagú költségvetési tanácsot, amelynek feladata lesz véleményezni a készülő költségvetési és zárszámadási törvényeket, illetve minden költségvetési kihatással járó törvénytervezetet. Ám a törvény azt is tartalmazza, hogy a 2011-es lesz az első költségvetés, amelyet már véleményeznie kell a testületnek - igaz, megteheti, hogy a jövő évi választási büdzsét önszorgalomból kommentálja.
A jelöltek a felkérésről még nem egyeztettek egymással - nyilatkozta lapunknak Török Ádám, erre a következő napokban kerül sor. Ha a testületet megválasztják, akkor lehet majd a tervekről beszélni, ám az bizonyos, hogy a törvény szellemében a felálló testület idei napirendjén módszertani kérdések kidolgozása szerepel majd, hisz a 2011-es lesz az első költségvetés, amelyet a testületnek kötelessége lesz véleményezni - mondta Török Ádám.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet