Valamennyi, az elmúlt évre tervezett termőföld-értékesítés lezárult, az utolsó körben meghirdetett árveréseken és pályázatokon összesen 5465 hektár cserélt gazdát - közölte a Napi érdeklődésére a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. Ez némiképp elmarad a Nemzeti Földalapból értékesíteni tervezett kilencezer hektártól, de tekintve, hogy szervezeti átalakítások miatt csak az év második felére készült el és hagyták jóvá az állami tulajdonú földek hasznosítási tervét, és a pénzpiaci válság őszi tetőzése is erre az időszakra esett, egész jó az arány. Az értékesítésekből - pályázatokból és árverésekből - összesen 4,255 milliárd forint bevétele származott az MNV-nek. A vagyonkezelő szerint az új tulajdonosok döntő többsége mezőgazdasági termelő vagy mezőgazdasági területek mellett lakik. A pénzpiaci válság hatása nemcsak a vásárlókedvet fogta vissza, de a hazai bankok hitelkihelyezési gyakorlatát is teljesen felülírta: a pályázók sokkal nehezebben kapnak hitelt. Egy konkrét esetben már a tranzakciót is veszélyezteti a hitelstop miatti forráshiány: az MNV szerint még nem zárult le az ügy, nem tudni, hogyan ér véget. A vagyonkezelő tájékoztatása szerint amíg a válság tart, előfordulhat, hogy egy-egy szerződéskötés forráshiány miatt meghiúsul, de becslésük sincs azzal kapcsolatban, hogy hány ilyen esetre kell számítani. Az idei értékesítési tervekre azonban biztosan erőteljes hatással lesz. Az MNV idei üzleti tervét előreláthatólag február közepén tárgyalja a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács, a Nemzeti Földalapba tartozó területek 2009-es hasznosítási tervéről pedig még egyeztet a vagyonkezelő és az agrártárca, a tárgyalásokat heteken belül lezárják.
