Egyelőre még bizottsági tárgyalásra vár az egyes agrártárgyú törvények módosításáról szóló, tavaly december közepén benyújtott, 16 különböző törvényt módosító jogszabálytervezet, ezért még nem tudni, hogy a tavaszi ülésszak megkezdése után mikor kerülhet a ház elé. A módosítani tervezett törvények között van többek között az állattenyésztésről, a termőföldről, a termőföld védelméről, a földmérési, térképészeti tevékenységről, a szőlőtermesztésről, a hegyközségekről, az ingatlan-nyilvántartásról, a géntechnológiai tevékenységről, az agrárgazdaság fejlesztéséről szóló jogszabály. A tervezet hosszan részletezi a vadgazdálkodásról szóló törvény módosításait, kitér a vadasparkok működtetésére, az új vadgazdálkodási bírságtételekre, rendelkezik az Országos Vadgazdálkodási Tanács létrehozásáról is. Fontos változás, hogy jogszerűvé teszi a vadászok szűk körénél az önvédelmi célú fegyverhasználatot.
A tervezet rendelkezik a mezőőri szolgálatok létrehozásának és működésének költségvetési támogatásáról, egyes veszélyesnek minősülő állatok tartásának nyilvántartási kötelezettségéről, az őshonos állatokra ökológiailag veszélyes állatok tartásának tilalmáról, és gondatlan állattartás esetén engedélyezi az állatok jogszerű elkobzását is. Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló törvény módosítása többek között az ökológiai termelésből származó termékek, valamint a gyógynövények forgalomba hozatalának szabályozásáról, ellenőrzéséről, illetve a szabályozás szankcionálásáról szóló passzusokat tartalmazza. A halászati, horgászati törvényt módosító új paragrafusok értelmében a jövőben egy-három évig nem kaphat állami horgász-, vagy halászjegyet az, akit halászati, horgászati tevékenységgel összefüggésben szabálysértési vagy büntetőjogi ügyben jogerősen elmarasztaltak. Halászati bírság kiszabása után három hónap és három év között változik a tilalom. A módosítás kitér a halászati, horgászati bírságok összegére, a jegyek bevonásának szabályaira is.
Az év legnagyobb érdeklődéssel kísért agrárvonatkozású törvénye persze az egységes gazdaságtámogatási rendszer bevezetéséről szóló jogszabály. Mivel az Alkotmánybíróság soron kívül kezeli a köztársasági elnök indítványait, várhatóan január végén megkezdik a tárgyalását, de az még bizonytalan, hogy mikor születhet döntés. Szakértők szerint legkésőbb márciusra meg kellene lennie a határozatnak ahhoz, hogy még az idén életbe léphessen a törvény. Ennek hiányában marad a jelenlegi támogatási rendszer.
