BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szinten maradt az adósságállomány

2009. január 12. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Decemberben vélhetően jelentősen csökkent a költségvetési szervek tartozása, ugyanis a központi költségvetés több tartalékából összesen 79 milliárd forintot szabadítottak fel és a költségvetés előzetes decemberi adatai szerint e tartalékokból felszabaduló pénz jelentős részét el is költötték a címzettek. Így várhatóan a november végi 13,95 milliárd forintos szinthez képest is jelentősebben csökkenhet, hasonlóan 2007, illetve 2006 végéhez, amikor is decemberben jelentősebb támogatásokat kaptak a költségvetési szervek, miután azok folyósítása a kitűzött hiánycélok elérését nem akadályozta meg.
Tavaly év közben stagnált a költségvetési szervek kinnlevősége, ami stabil gazdálkodásra utal a 600 központi költségvetési szervnél. Tavaly januárban e költségvetési intézmények tartozása meghaladta a 14,6 milliárd forintot, ami még abban a hónapban látványosan csökkent, majd az év közben folyamatosan növekedett, de a novemberi 13,9 milliárd forint is a januári nyitóállomány alatt maradt. E tartozás kizárólag a költségvetési körön kívüli beszállítókat sújtja, ugyanis a kincstári körön belüli tartozások már nem fordulnak elő.
Az összes adósság 63 százaléka az Oktatási és Kulturális Minisztérium fejezethez tartozó intézményeknél halmozódott fel, ezen belül azonban nagyrészt az orvos-egészségügyi centrummal rendelkező egyetemeknél. A Pécsi Tudományegyetemen továbbra is kincstári biztos működik. Az orvosi egyetemek által felhalmozott adósság régi probléma, amit hosszú ideje nem sikerül megoldani. Az egészségügyi tárca által felügyelt tartozásállományuk közel négymilliárd forint.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet