BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az élelmiszeripar egyelőre mentesülhet

2009. január 7. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A gázhelyzet kifejezetten súlyosan érinti a mezőgazdasági és az élelmiszer-ipari vállalkozásokat: több nagyfogyasztónak minősülő élelmiszer-ipari cég is fogyasztása korlátozására kényszerült és ha elrendelik a harmadik fokú korlátozást, többen teljesen leállhatnak. Az ágazat szereplői bizonytalanok, mivel ellentmondó hírek jutnak el hozzájuk. Ugyan már korábban is volt ígéret arra, hogy az agrárium cégeit kevéssé érinti majd a korlátozás, három tejipari vállalat esetében ez nem teljesült - mondta Istvánfalvi Mihály, a Tej Terméktanács elnökhelyettese. A Pick Szeged Zrt. tegnap délután ugyancsak kénytelen volt csökkenteni a termelést, a cég központi telephelyén leállították a sertésvágást is - közölte Kovács László elnök-vezérigazgató az MTI-Ecóval. Délután azonban már úgy értesültek, hogy - mint élelmiszer-ipari cég - mentesülnek a második kategóriába tartozó fogyasztókra vonatkozó korlátozások alól. Ha valóban így lesz, csütörtök reggel - bár jelentős munkaszervezési nehézségek árán - újraindulhat a termelés.
A gázfogyasztás erőteljes korlátozása legsúlyosabban és leghamarabb a nagyobb állattartó telepeket érintheti. Ha nem sikerül a gazdaságoknak más energiaforrásra áttérniük, tömeges állathullással kell számolniuk. Bajba kerülhetnek a tejüzemek és beszállítóik is. A Pannontej Zrt. zalaegerszegi és répcelaki telephelyén reggel teljesen leállt a gázfogyasztás, délutánra azonban újraindulhatott a termelés; a Magyar Agrárkamara (MAK) és a Tej Terméktanács értesülése szerint több más üzemben részleges korlátozást vezettek be a gázszolgáltatók. Sajtóértesülések szerint a szegedi Sole-Mizo Zrt. és a váci Naszálytej Zrt. lehet eddig érintett. Előbbi cégtől lapzártánkig nem érkezett válasz arra, hogyan érinti a korlátozás, utóbbinál pedig nem kívántak nyilatkozni az ügyben.
A MAK szerint napi több millió liter tej mehet veszendőbe, ha a tejfeldolgozás volumene csökken, majd leáll. A terméktanács szerint a tejüzemek már egy kisebb - 10-30 százalékos - energiakorlátozás esetén sem tudják feldolgozni az alapanyagot, a termelők többsége ugyanis legfeljebb egy-másfél napra elég tárolókapacitással bír. A megfelelő időn belül fel nem dolgozott tej azonban veszélyes hulladéknak minősül, amelyet a termelőknek saját költségükön kell megsemmisíttetniük. Ez még a nyomott felvásárlási árakat figyelembe véve is több mint 200 millió forint vesztéséget jelentene az ágazat szereplőinek.
Werli József, a Magyar Pékszövetség főtitkára az MTI-nek úgy fogalmazott: reménykedik abban, hogy a pékségek gázellátása folyamatos lesz, mivel alapszolgáltatásról van szó. Szabó József, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) elnöke úgy tájékoztatta az MTI-t, hogy a kertészeti ágazatban viszonylag kevés helyen fűtenek gázzal, ezért a gázfogyasztás esetleges korlátozása az ágazatot érdemben nem érintené.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet