A Pénzügyminisztérium tavaly decemberben 78,8 milliárd forintnyi forrást szabadított fel a minisztériumi és a központi tartalékokból, ám ezek elköltéséről jelenleg még nem rendelkezik információval a szaktárca. A tartalék felszabadításáról két ütemben döntött a kormány: 42,5 milliárdot még december elején megkaptak a tárcák, míg a december 17-i kormányülésen további 36 milliárd forinthoz juthattak hozzá a fejezeti, a központi és az általános tartalékból. Ezeknek a pénzeknek a felszabadítása nélkül a 2008-as költségvetési hiány akár ennyivel kevesebb is lehetne, ám mivel a 2008-as, többször is lefelé módosított célok teljesülnek, a PM az 2009-es kiadások előrehozatalát preferálta. Több száz célra szórták széjjel a tartalékokat, látszólag koncepciótlanul, vagyis oda, ahol bármilyen igény merült fel. Így jutott hárommilliárd forint a frissen gründolt Tom Lantos Alapítvány támogatására vagy 2,4 milliárd forint a nemzetbiztonsági szolgálatok dologi kiadásaira. Az igazságügyi tárca nyolcmilliárd forintot kapott bérek kifizetésére, a főváros hatmilliárdot a BKV támogatására - ezt a megmaradt önkormányzati támogatásokból kapta meg a főváros -, de a nagy költekezésben jutott Veres János pénzügyminiszter szülővárosa, Nyírbátor tornatermének építésére is 450 millió forint.
A pénzügyi tárca a tartalékok felszabadítása után is 61 milliárd forintos többletet jósolt decemberre az államháztartásban, így az éves pénzforgalmi hiány 914,8 milliárd forint lenne. A PM tegnap még nem tudott arra adatokkal szolgálni, hogy a tárcák milyen mértékben költöttek a tartalékokból, ám teljességgel kizárható a rendelkezésre álló idő rövidsége miatt, hogy a 78,8 milliárd forint minden egyes fillérjét elköltötték volna, vagyis minden bizonnyal a vártnál kisebb lesz az államháztartás pénzforgalmi hiánya.
