BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kisebb lehet a tavalyi hiány a vártnál

A Pénzügyminisztérium holnap teszi közzé a 2008-as évi államháztartási hiány előzetes számait, amit novemberben 914,7 milliárd forintra taksált a szaktárca. A deficit ennél érzékelhetően alacsonyabb is lehet, hiszen december folyamán mintegy nyolcvanmilliárd forint tartalékot szabadítottak fel, ám korántsem biztos, hogy ennek a pénznek teljes egészében nyakára hágtak a minisztériumok.

2009. január 6. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Pénzügyminisztérium tavaly decemberben 78,8 milliárd forintnyi forrást szabadított fel a minisztériumi és a központi tartalékokból, ám ezek elköltéséről jelenleg még nem rendelkezik információval a szaktárca. A tartalék felszabadításáról két ütemben döntött a kormány: 42,5 milliárdot még december elején megkaptak a tárcák, míg a december 17-i kormányülésen további 36 milliárd forinthoz juthattak hozzá a fejezeti, a központi és az általános tartalékból. Ezeknek a pénzeknek a felszabadítása nélkül a 2008-as költségvetési hiány akár ennyivel kevesebb is lehetne, ám mivel a 2008-as, többször is lefelé módosított célok teljesülnek, a PM az 2009-es kiadások előrehozatalát preferálta. Több száz célra szórták széjjel a tartalékokat, látszólag koncepciótlanul, vagyis oda, ahol bármilyen igény merült fel. Így jutott hárommilliárd forint a frissen gründolt Tom Lantos Alapítvány támogatására vagy 2,4 milliárd forint a nemzetbiztonsági szolgálatok dologi kiadásaira. Az igazságügyi tárca nyolcmilliárd forintot kapott bérek kifizetésére, a főváros hatmilliárdot a BKV támogatására - ezt a megmaradt önkormányzati támogatásokból kapta meg a főváros -, de a nagy költekezésben jutott Veres János pénzügyminiszter szülővárosa, Nyírbátor tornatermének építésére is 450 millió forint.
A pénzügyi tárca a tartalékok felszabadítása után is 61 milliárd forintos többletet jósolt decemberre az államháztartásban, így az éves pénzforgalmi hiány 914,8 milliárd forint lenne. A PM tegnap még nem tudott arra adatokkal szolgálni, hogy a tárcák milyen mértékben költöttek a tartalékokból, ám teljességgel kizárható a rendelkezésre álló idő rövidsége miatt, hogy a 78,8 milliárd forint minden egyes fillérjét elköltötték volna, vagyis minden bizonnyal a vártnál kisebb lesz az államháztartás pénzforgalmi hiánya.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet