BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megállapodás és sztrájkfelhívás is van a közszférában

2008. december 21. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Noha péntek hajnalra egyezség született az Egységes Közszolgálati Sztrájkbizottság és a kormány között a jövő évi 13. havi illetmények kompenzálásáról, két szakszervezet - a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete és a Munkástanácsok Országos Szövetsége - nem fogadta el a megállapodást. Amint azt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is bejelentette, a felek abban állapodtak meg, hogy a közszféra dolgozói a 13. havi illetmény 2009. évi felfüggesztése helyett havi bruttó 180 ezer forintos illetményig teljes kompenzációt kapnak havi 8,33 százalékos mértékben, az említett határ felett pedig havi bruttó 15 ezer forint jár az érintetteknek. A kormány korábbi kompenzációs ajánlata még arról szólt, hogy a teljes kompenzáció bruttó 140 ezer forintig járna, afölött pedig arányosan csökkenne. "Amit aláírtunk, az nem megállapodás, de lehetőséget teremt a későbbi megállapodásra" - közölte Varga László, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának elnöke a pénteki OÉT-ülésen az MTI szerint. A megállapodás eredményeképpen a szakszervezetek többsége lefújta a január 12-ére hirdetett sztrájkot.
"Elvi megfontolásból is ellenezzük a megállapodást, mert szerintünk a kormány máshol is találhatott volna fedezetet a kiadáscsökkentő elképzeléseihez. Még ennél is nagyobb visszatartó erőt jelent, hogy most is csak ígéretet kaptunk, a jelenlegi helyzethez pedig az vezetett, hogy a kormány egy már aláírt megállapodást rúgott fel" - mondta Palkovics Imre, a Munkástanácsok elnöke a Napinak. Mivel a költségvetést már megszavazta az Országgyűlés, a kompenzáció összegét már csak kormánydöntést igénylő átcsoportosítással lehet megoldani. Egyelőre nem tudjuk, mikor kerülhet sor erre a döntésre, vétózni azonban nem akartunk, tekintettel arra, hogy a többi szakszervezet elfogadta az ajánlatot - mondta az elnök. Inkább kivárják, hogy februárig teljesülnek-e a kabinet ígéretei, amennyiben igen, akkor aláírják a megállapodást. Ekkor ül össze ugyanis az Egységes Közszolgálati Sztrájkbizottság és a kormány egy értékelő egyeztetésre. Palkovics azt mondta, a sztrájkfelhívásuk azért még érvényben van, a tagszervezeteik várhatóan a két ünnep között is tárgyalnak majd a kormány ajánlatáról, és előreláthatóan január első hetére hoznak döntést arról, hogy megtartják-e az eredetileg január 12-re meghirdetett sztrájkot.
Továbbra is fenntartja sztrájkfelhívását és követeléseit a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) - jelentette be Kerpen Gábor, a szervezet elnöke pénteken. A PDSZ szintén nem írta alá a megállapodást. Szerinte a kormány ajánlata nem érte el még a harmadát sem a követeléseiknek. Még karácsony előtt értékelik a kialakult helyzetet, és a "további akciók ütemezését" ez alapján határozzák meg - mondta az MTI-nek Kerpen Gábor a január 12-i sztrájkkal kapcsolatban.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet