A mezőgazdasági termelők, az élelmiszer-feldolgozók és a -kereskedők képviselői február 10-ig közösen kidolgoznak egy élelmiszer-termékpályakódexet, amelyben megpróbálják rendezni a vitás kérdéseket - mondta el a Napinak Dékány András, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium sajtószóvivője. Többek között a jövedelemelosztás mértékével, az etikus kereskedői, termelői és feldolgozói magatartással kapcsolatos problémákra keresnének megoldást. A dokumentum szabályozná a termékpálya összes szereplője számára a kötelező piaci magatartást. Ez biztosítaná azt, hogy kölcsönösen figyelembe vegyék egymás érdekeit és megakadályozzák az együttműködési és a piaci zavarokat.
A kódexet kidolgozó bizottságba mind a négy oldal négy szakértőt delegál, első ülését január hetedikén tartja, és arra már mindenki kész szövegjavaslattal érkezik. Az első vázlatot január 15-re elkészítik, a végleges szövegtervezetet pedig február 10-ig, az első parlamenti ülésnapig, hogy rögtön be is lehessen terjeszteni a törvényhozás elé.
Tegnap a kereskedelmi láncok képviselőivel kezdte a tárgyalásokat a szaktárca, majd a többi terület képviselőivel közösen folytatták a megbeszéléseket. Azt mindenki belátta, hogy a tárgyalásokat megelőző piaci anomáliák már a magyar áruk jó hírét rontják és a fogyasztóknak is ártanak - közölte Dékány András. A magyar áruk bolti forgalomból való részesedéséről, arányokról nem esett szó, de azzal mindenki egyetért, hogy csak a jogszabályoknak megfelelő és betartható feltételek kerülhetnek majd be az önkorlátozásra épülő kódexbe. Az agrártárca vállalja, hogy hivatalain keresztül ellenőrzi majd a kódex betartását.
Korábban még arról volt szó, hogy az FVM a láncok képviselőivel köt majd szerződést arról, miként működjön kapcsolatuk a beszállítókkal; felmerült az a lehetőség is, hogy a szaktárca a beszállítókkal is szerződést kössön, ám a tegnapi egyeztetést végül úgy fogták föl, hogy megállapodásra jutottak. Ez a hétfőn a parlamentben elfogadott ötpárti határozat miatt lényeges, az ugyanis arra hatalmazza föl a kormányt, hogy ha a termékpálya szereplői között nincs megállapodás 2009. január 15-ig, akkor törvényben rendezze a vitát a következő ülésszakban. Értesülésünk szerint amíg az új el nem készül, érvényben marad a kereskedők által korábban önkéntesen vállalt kereskedelmi etikai kódex.
