Gyurcsány Ferenc miniszterelnök több nyilatkozatban utalt arra, hogy a 2009-es költségvetés tervezetének elfogadása után a kormány 2009-től újra a reformok felé fordul. Ennek előkészítését jelenthetné az a kormányhatározat, amelyben vázolták a minisztériumok jövő félévi feladatait a közfeladatok felülvizsgálatáról most megjelent kormányhatározat szerint.
A határozat szerint az új közlekedési miniszter (is) feladatául kapja a tömegközlekedési párhuzamosságok (vasút/volánok, illetve BKV/volánok) felszámolását. Mindezt annak ellenére, hogy a vasúti vonalmegszüntetéseket egyszer már elhatározta az akkor még SZDSZ-es vezetésű közlekedési tárca, majd a koalíciós szakítás után ezt a döntést felfüggesztették.
A pénzügyminiszter feladatául szabta a kormány az önkormányzati adóhatóságok szerepének felülvizsgálatát, annak megvizsgálását, hogyan kerülhetne a helyi adók beszedése az APEH-hoz. Ez beleillik abba a folyamatba, amely az illetékhivataloknak az adóhatóságba integrálásával megkezdődött.
Ugyancsak a pénzügyi tárca feladata lesz annak a hatástanulmánynak az elkészítése, amelyben a megyei egészségbiztosítási pénztárak, a Magyar Államkincstár, illetve a szociális tárca által felügyelt foglalkoztatási hivatalok helyi kirendeltségeinek összevonását vizsgálná meg a kormány. Az elképzelés szerint a szociális juttatásokat kifizető állami szolgáltatók működését egységesítenék, ami egyrészt a működési költségek csökkentésével járna, másrészt a jogosultságok ellenőrzése is egyszerűbb lenne a jelenleginél.
