BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az uniós támogatásokra 40 százalékos előleget fizet a kormány

2008. december 10. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A kormány a tegnapi ülésén arról döntött, hogy a pozitívan elbírált uniós pályázatokra negyvenszázalékos előleget fizet a szerződés aláírását követő 15 napon belül - jelentette be Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. Az eddigi gyakorlat szerint 25 százalékos előleget fizetett az állam az uniótól megkapott előlegből. A kormány mostani döntése a cégek - elsősorban az építőipari vállalkozások - 100-150 milliárd forintos többletforrást jelent. A cégek korlát nélkül juthatnak az előleghez, míg az önkormányzatok változatlanul 25 százalékot kapnak, legfeljebb 300 millió forintig.
Ki kellett küszöbölni a bankokat a finanszírozásból, mert azok a válság miatt nem tudnak pénzt adni a cégeknek, az új szabályokkal olcsóbbá válnak a beruházások, és közvetlenül a beruházót finanszírozzuk - mondta Gyurcsány Ferenc. Szerdától hatályos az a kormányrendelet, amely kimondja, hogy az EU strukturális és kohéziós alapjából megvalósuló programoknál automatikusan jár az előleg a kedvezményezettnek, szemben a korábbi helyzettel, amikor kivételnek számított az előleg.
Gyurcsány beszélt arról is, hogy a kormány várakozásai szerint 50-100 ezer munkahely elvesztésével járhat a gazdasági válság, ezt a folyamatot némileg ellensúlyozhatja, hogy a kormány a közfoglalkoztatás keretében 50-60 ezer munkahelyet teremt a jelenleg szociális segélyen élőknek.
Olyan büdzsét készítettünk, amelynek nettó külső finanszírozási igénye lényegében nulla - nyilatkozta Gyurcsány a Magyar Narancsnak.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet