Bár az építőipari megrendelések mennyisége és a szektor teljesítménye is jelentősen csökkent 2007-ben, a feketemunkások száma továbbra sem mérséklődik, az elmúlt évek sorozatos és visszatérő munkaügyi ellenőrzései hatására sem. Az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség összesítése szerint tavaly az összes munkaügyi ellenőrzés 45 százalékát az építőiparban folytatták le. A felügyelők az ellenőrzött munkáltatók kétharmadánál, 10 049 vállalkozásnál találtak feketemunkásokat: az egy évvel korábbihoz képest csaknem tízezerrel több - 28 149 - munkavállalót foglalkoztattak érvényes munkaszerződés nélkül. Az engedély nélkül foglalkoztatott külföldiek (2409 fő) több mint fele, 1229 fő ugyancsak az építőiparban dolgozott.
A jogsértések feltárásában számos alkalommal alkalmazták a felügyelők a munkaügyi ellenőrzésről szóló törvény tavaly év eleji módosításakor bevezetett, a fővállalkozó felelősségéről szóló passzust. Ez akkor kifejezetten hasznos, amikor a tényleges foglalkoztató nem állapítható meg vagy az eljárás során eltűnik.
A 2007-ben kiszabott több mint 6,296 milliárd forintnyi bírság felét, 3,361 milliárd forintot az építőiparban feltárt jogsértések miatt szabta ki az OMMF. Összevetve azzal, hogy a tavalyi ellenőrzésekben érintett összes többi ágazat egyikében sem érte el a kiszabott munkaügyi bírságok összege az egymilliárd forintot, még van mit javítania a szektor vállalkozásainak a jogkövetési hajlandóságon. Ezt az idén is sorozatos ellenőrzésekkel, igény esetén tanácsadással segíti majd elő a munkaügyi felügyelet.
