Jövő csütörtökön várhatóan kiderül, hogy a gazdasági tárca nyilvánosságra hozza-e, valójában mennyit profitált az ország a Gripen vadászgépek ellentételezéséből. Ekkor várható ugyanis ítélet abban a perben, amelyet Gergely Zsófia, az [origo] portál újságírója indított a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium ellen. Egy tavaly decemberben nyilvánosságra hozott GKM-közlemény szerint ugyanis 2007 végére a vadászgépek beszerzésekor kötött szerződésben vállalt kötelezettségét - 191 milliárd forint értékű befektetést eszközöl vagy közreműködik annak megvalósításában - 95 százalékban teljesítette a svéd vállalat. Gergely arra volt kíváncsi, hogy melyek azok a befektetések, amelyeket teljesítési igazolással nyugtázott a minisztérium, azonban a GKM üzleti titokra hivatkozva többször is megtagadta a választ és az igazolások kiadását.
A tárca jogásza a legutóbbi tárgyaláson azzal érvelt, hogy ezek a teljesítési igazolások egy 2006-os miniszteri utasítás értelmében nem adhatóak ki, mivel ezek csak a döntés-előkészítés dokumentumai, egyébként pedig a decemberben általuk nyilvánosságra hozott sajtóközlemény tartalma sem releváns az ügyben - mondja Baltay Levente, az ügyben az újságírót képviselő ügyvéd. Ők mindkét GKM-es állítást vitatják, és a most megismert miniszteri utasításból sem derül ki egyértelműen, miért nem hozhatók nyilvánosságra az adatok. Megítélésük szerint a közvéleménynek joga van hozzá, hogy megtudja, a közpénzből finanszírozott beszerzésért cserébe mit kapott az ország. Azt sem értik, hogy a GKM miként hivatkozhat üzleti titokra ilyen horderejű kérdésben. Az ügyvéd szerint, ha számukra kedvezőtlen ítélet születik, számba veszik, milyen további lépéseket tehetnek az adatok megismerése érdekében.
