Az év közepén jelennek meg a térségi vasutak működtetését célzó első pályázatok - jelentette be Felsmann Balázs, a gazdasági tárca szakállamtitkára. A tervek szerint a pályáztatás szakaszosan zajlik majd, a zárás 2009 első felében lesz. A tárca szakemberei a pályázati dokumentáció elkészítése érdekében felkeresik az érintett térségeket és az adott vonalakra vonatkozó üzleti tervet állítanak össze, melyeket február végétől megvitatnak a települési önkormányzatok képviselőivel. A hasznosításra önkormányzatok, önkormányzati társaságok, befektetők jelentkezését várják, támogatásukra évi 2-5 milliárd forintot szeretnének biztosítani a tehergépjárművek elektronikus díjfizetési rendszerének bevezetéséből. A mellékvonalak egy részénél a turisztikai célú hasznosítás, másik részüknél az áruszállítás vagy a helyi igényekhez jobban alkalmazkodó, közszolgáltatásként végzett személyszállítás nyújthat lehetőséget a további működtetésre. A GKM tavaly októberben jelölte ki azt a 38 hazai vasúti mellékvonalat, ahol az alacsony forgalom miatt hosszú távon nem tartható fenn a személyszállítás. Ezután merült fel a vonalak térségi kezelésbe adásának ötlete.
