BUX 139021.14 1,01 %
OTP 44650 1,52 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hosszú állásra készülnek

2008. február 4. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A hétvégi átmeneti szünet után tegnap ígéretéhez híven ismét sztrájkolni kezdett a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete (VDSZSZ). Az általuk meghirdetett országos, határozatlan idejű sztrájk a MÁV teljes vonalán zavarokat okozott: késések, járatkimaradások voltak, sokszor rövidített útvonalon jártak a vonatok. Leginkább a fővárosi pályaudvarokat és a kelet-magyarországi közlekedést bénította meg az akció. A VDSZSZ és a MÁV Zrt., illetve MÁV-Start személyszállító cég képviselői között hétfőn sem született megállapodás, még a sztrájk idejére nyújtandó elégséges szolgáltatásról sem, így várhatóan folytatódik a tiltakozó akció. Halasi Zoltán, a VDSZSZ, MÁV-Start társasági vezető ügyvivője elmondta: a munkáltató nem hajlandó egyik kérdésben sem előrelépni, elzárkózik az alkutól. Gaskó István, a VDSZSZ elnöke szerint sokáig tudják folytatni a sztrájkot, és a sztrájksegélyt is biztosítják a tagoknak. A szakszervezet a megajánlott 6,9 százalékos béremelés mellett a MÁV-leányokhoz kiszervezett dolgozóknak a 10 százalékos alapkereset-növelést és nettó 250 ezer forintos juttatás kifizetését kéri.
A MÁV és Kákosy Csaba gazdasági és közlekedési miniszter megalapozatlannak tartja és elutasítja ezt a követelést, mondván, nem osztogathatják szét az állami vagyont képező privatizációs bevételt. Kákosy cáfolta, hogy annak idején elődje, Kóka János olyan ígéretet tett volna, amit most a VDSZSZ számon kér. Közleménye szerint az állami vasúttársaság a Cargo értékesítéséből befolyó pénzt a hitelek törlesztésére és műszaki, technológiai fejlesztésre fordítja, amely a munkavállalók munkavégzési feltételeit és az utazási feltételek javítását szolgálja. A miniszter szerint a VDSZSZ sztrájkja inkább a politikai zavarkeltés, mint a dolgozók érdekeinek képviselete, ezért fel kell készülni arra, hogy a munkabeszüntetés egészen a népszavazásig tart majd. Elhúzódó sztrájk esetén pedig a Volán-társaságokra kell bízni a közlekedés biztosítását, a szükséges források átcsoportosításával.
A MÁV adatai szerint a hétfői nappali műszakban a 2698 forgalmi területre vezényelt munkavállalóból 2592 megjelent a munkahelyén, ebből 271 sztrájkol, azaz a forgalmi területre vezényelt összes megjelent munkavállalónak 10,46 százaléka sztrájkol, 89,54 százaléka dolgozik a nappali műszakban. A szakszervezet ennél jóval nagyobbra tette a hétfői sztrájkolók számát. A MÁV-csoport 36 991 munkavállalójából 9400 a VDSZSZ tagja.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet