BUX 138926.56 0,95 %
OTP 44580 1,36 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az önkormányzatoknál még messze a megegyezés a bérekről

Úgy tűnik, legalábbis béroldalról nem döntik romba az idei inflációs tervet az önkormányzatok, a tárgyalások azonban még nem zárultak le.

2008. február 3. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A tavalyi országos bérajánlási tárgyalásokon a jegybanki inflációs várakozásokat figyelembe vevő megállapodás született: 5-7,5 százalékos keresetemelést ajánlva 2008-ra, miközben a jegybank 6 százalékot javasolt, de 1,5 százalékos pufferrel. Most már a munkáltatókon és a munkavállalókon múlik, hogy a helyi bértárgyalások során létrejövő alkuk megfelelnek-e a jegybank elvárásainak. A munkavállalók érthető módon szeretnék a tavalyi reálbércsökkenést ellensúlyoztatni az idei keresetükben, a cégek azonban csak korlátozottan partnerek ebben, bár az tény, hogy a versenyszféra legtöbb ágazatában általában az OÉT-ajánlásnál másfél-két százalékkal magasabbak az éves béremelések. A Hay Group közelmúltban megjelent felmérése szerint 2008-ra a cégek nagy része azt tervezi, hogy - a tavalyi reálbéresést ellensúlyozandó - az infláció ütemének lassulásánál kisebb mértékben csökkenti a béremelések mértékét. Az MNB idei, közel ötszázalékos inflációs várakozását figyelembe véve átlagosan 6,1 százalékos bruttó kereset-, vagyis nagyjából egyszázalékos reálbér-növekedést terveznek a vállalatok.
Miután a közszolgálati vonalon tavaly a bértábla elemeinek átlagosan ötszázalékos emeléséről állapodtak meg, ezzel javarészt eldőlt az állami fenntartású intézményekben, valamint a közigazgatásban dolgozók, továbbá a tanárok, egészségügyi dolgozók 2008-ra várható béremelése is. Az állami tulajdonú vállalatok többnyire az OÉT ajánlását veszik alapul a bértárgyalásokon, és csak ritkán születik azt meghaladó növekedésről szóló egyezség.
A forráshiányos önkormányzatok esetében ugyancsak nem kell tartani attól, hogy a jegybanki elvárást meghaladó bérfejlesztésre kerül sor. Tatán például a város önkormányzata egyetértett abban, hogy jelen gazdasági feltételek mellett a városvezetés fizetése egyáltalán ne változzon: a polgármester javadalmazásának 2007-es szinten tartásáról szóló rendelet már meg is született, és hamarosan a képviselők köréről is megszületik a hasonló szabály. Az önkormányzati tulajdonú cégeknél, intézményeknél azonban a legtöbb helyen még javában zajlanak a bértárgyalások, és akár hónapokig is eltarthat, mire megállapodásra jutnak a felek. Budapesten a fővárosi önkormányzat tulajdonában lévő cégek többsége január közepéig-végéig el sem kezdte az üzleti tervek készítését, mert az árakat, tarifákat és egyéb működési feltételeket szabályozó önkormányzati rendeletekre vár. A szakszervezetek a legtöbb helyen ugyan már decemberben megnyitották az éves bértárgyalásokat és eljuttatták követeléseiket a munkáltatóknak, azonban az érdemi tárgyalások még nem kezdődtek meg, és a 2008-as üzleti terv elfogadásáig nem is lesz megállapodás. A fővárosi tulajdonú vállalatoknál, intézményeknél az éves béremelésekről egyébként egy egyeztető kerekasztal mellett döntenek, amely az OÉT-hez hasonlóan tárgyalja a szakszervezeti követeléseket, a vállalatok lehetőségeit és a főváros - mint tulajdonos - elképzeléseit.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet