Magyarországon sok vállalkozás 2008 első negyedévében újabb leépítéseket tervez - derül ki a munkaügyi kirendeltségekhez december végéig eljuttatott csoportos létszám-leépítési bejelentésekből. Az összesítés szerint tavaly decemberben mintegy 2300 dolgozó kapta meg a felmondólevelét az országban ilyen módon - a legtöbben (1023-an) Budapesten, 735-en az egyébként is magas munkanélküliséggel küzdő észak-magyarországi régióban és 192-en az észak-alföldi régióban. A decemberi összesítés szerint 2008-ban is folytatódnak az elbocsátások: a kirendeltségekhez érkezett csoportos leépítési bejelentések csaknem 1800 munkavállaló elbocsátásáról szólnak. Januárban összesen 1179, februárban pedig 163 dolgozó elbocsátása várható, de a munkaügyi szervezet már tud áprilisban esedékes felmondásról is. Emellett szó van egy nagyobb léptékű, 114 fős elbocsátásról Veszprém megyében, valamint egy 186 fős baranyai leépítésről is - igaz, dátum nélkül.
Tavaly összesen 29 373 munkavállalót küldtek el csoportos létszámleépítés keretében, gyárbezárás, átszervezés és hasonló intézkedések miatt. A munkaügyi szervezethez 601 esetben érkezett ilyen bejelentés. A legtöbbre, 181-re, a közép-magyarországi régióban került sor, Észak-Alföldön 88, a Dél-Alföldön pedig 77 esetben volt nagyobb arányú elbocsátás. A legtöbb bejelentést májusban, márciusban és júniusban kapta a munkaügyi szervezet, de 2007 első hónapja és novembere is számos leépítést hozott. A legtöbb (10,5 ezer) embert a fővárosban, a legkevesebb (220) munkavállalót Nógrádban küldték el tavaly csoportos keretek között.
Arról nincs adat, hogy a nagyobb leépítések során munkanélkülivé vált dolgozók közül hányan tudtak újra elhelyezkedni. Mivel a jogszabályok szerint a bejelentéskor a munkáltatónak nem kell az elbocsátani tervezett dolgozók nevét is megadnia a munkaügyi szervezetnek, az ÁFSZ nem tud ilyen statisztikát készíteni.
