BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A schengeni övezet nem vonzza a határsértőket

A tavaly decemberi schengeni határnyitással, illetve az illegális migráció növekedésével kapcsolatos nyugat-európai félelmeket egyelőre nem igazolta az élet. A határőrizettel megbízott rendőrök tapasztalata szerint kismértékben még csökkent is a határsértések száma.

2008. január 10. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Kismértékben, kilenc százalékkal csökkent az illegális migrációval kapcsolatos jogsértések száma a schengeni csatlakozás óta a külső határokon az övezetbe való belépést megelőző időszakhoz képest - derül ki az Országos Rendőr-főkapitányság határrendészeti főosztályának adataiból. December 21. óta 84 tiltott határátlépéssel próbálkozó határsértőt fogtak el a tavaly a rendőrség kötelékébe integrált határőrök (lásd a táblázatot). Döntő többségüket a szerb és az ukrán határszakaszon fogták el. Az ukrán határőrökkel is egyre jobb együttműködés, amit a szerda éjjel elfogott afrikai határsértők esete is igazol. Még aznap éjjel Tiszaszalkán két újabb határsértőt találtak a járőrök: két, iratok nélküli pakisztáni állampolgárt. Elmondásukból kiderült, hogy mindketten a zöldhatáron jöttek be az országba, ám - csakúgy, mint az afrikaiak - menekültstátus iránti kérelmet nyújtottak be. A külföldieket ezért - az idegenrendészeti eljárás lefolytatását követően - a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal bicskei befogadó állomására szállítják.
Az elmúlt években nem változott jelentősen a határsértők származási ország szerinti aránya, továbbra is meghatározó az ukrán, a moldáv, a szerb és a török elkövetők száma. Az ORFK tájékoztatása szerint egyébként a horvát határszakaszon nem jellemző a jogsértések elkövetése, leggyakrabban az átkelőhelyek rendjének megsértése miatt indul eljárás, zömmel horvát állampolgá­rok ellen. A szerbiai szakaszon már jóval több szabálysértés történik, itt a tiltott határátlépések a gyakoriak. Ezek 87 százalékát szerbek követik el. A román határon legtöbbször közlekedésrendészeti szabálysértések vannak, és számos eljárás indult a határátkelők rendjének megsértése miatt is. Emellett gyakori, hogy a moldávok román, a törökök pedig bolgár útlevéllel, személyazonosító iratokkal próbálnak meg bejutni az országba. Az ukrán határon legtöbbször a közlekedési szabálysértőkkel bajlódnak a rendőrök, illetve az ukrán állampolgárok magyarországi túltartózkodása miatt kell eljárást indítani. A tiltott határátlépések felderítése, illetve a zömmel afrikai és közel-keleti határsértők elfogása ugyancsak gyakran ad feladatot az itteni járőröknek.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet