Január második felében ülnek újra tárgyalóasztalhoz a nyomdaipar munkaadói és munkavállalói oldalának képviselői az ágazati kollektív szerződés ügyében. Közel egyéves előkészítés után novemberben már csaknem aláírták a megállapodást, azonban az utolsó pillanatban a munkaügyi tárca egy tanácsadó testülete olyan szövegszerű módosítást javasolt, amely a dolgozókra nézve hátrányos lett volna, így elálltak a megállapodás módosított változatának aláírásától - mondta Peller Katalin, a Magyar Nyomda- és Papíripari Szakmai Szövetség főtitkára. Ha akkor megszületik a megállapodás, januártól már országos hatályú lehetett volna az ágazati kollektív szerződés. A tárca tanácsadó testülete a bérekkel és juttatásokkal kapcsolatos részleteket hiányolta, de mint azt a főtitkártól megtudtuk, az a szakszervezetekkel egyeztetve született meg abban a formában. Az ágazati bértarifarendszer kialakítása előtt ugyanis a szociális partnerek előbb szerettek volna széles körű munkakörelemzést végezni, továbbá felmérni az ágazatban az átlagbéreket.
Az elmúlt öt évben számos jelentős technikai változásra került sor a szektorban, egyes szakmák, munkakörök megszűntek, mások átalakultak, és szép számban jelentek meg újak is, elsősorban a digitális technikához kapcsolódóan. Azt azonban nem lehet tudni, hogy a szektor cégei mennyire követték ezeket a technológiaváltásokat. Semmiképp sem szeretnénk egy budapesti íróasztal mellől a vidéki társaságok működésének ismerete nélkül meghatározni az országosan kötelező béreket - mondja a főtitkár.
Az ágazati kollektív szerződésről szóló következő tárgyaláson a munkaadók és a szakszervezetek képviselői nekilátnak a bértarifarendszer kialakításának is, azonban egyelőre nem lehet tudni, hogy mikor lehet országosan kötelező bértarifatáblája a nyomdaiparnak. Egyelőre az is bizonytalan, hogy magát a kollektív szerződést mikor írhatják alá, megeshet az is, hogy a felek egyes kérdéseket inkább újratárgyalnak.
