A következő három évben a foglalkoztatottak száma 55 ezerrel bővülhet, a foglalkoztatási ráta pedig 2010-re megközelítheti a 60 százalékot - tájékoztatta lapunkat középtávú terveiről a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM). A megkezdett foglalkoztatási programok a társminisztériumok - a GKM, az önkormányzati és az agrár - EU-forrásokkal kiegészített gazdaságélénkítő lépéseivel együtt ugyanis csak ilyen távon lesznek eredményesek. A vállalás nem tűnik túl vakmerőnek, figyelembe véve, hogy a vállalkozások 33 ezer új munkahely létesítését valószínűsítették 2007-ben, ahogy az kiolvasható az SZMM tavalyi, éves munkaerő-piaci prognózisából. A szakminisztérium értékelése szerint a közszféra létszámleépítését a versenyszféra bővülése teljes mértékben kompenzálta az előző év eddig ismertté vált adatai alapján.
Tavaly javarészt folytatódtak a 2006-ban tapasztalt munkaerő-piaci trendek, vagyis a foglalkoztatás és a munkanélküliség enyhe növekedése, miközben kismértékben nőtt a gazdasági aktivitás is. Folytatódott az idősebb, 55-64 év közötti munkavállalók foglalkoztatási, aktivitási rátájának növekedése, ahogyan a fiatalok, a 15-24 év közöttiek aktivitásának csökkenése is. Ez utóbbit elsősorban az oktatásban töltött mind hosszabb idő indokolja, az alacsonyabb végzettségűek munkaerőpiacról való kiszorulása mellett. A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint a hazai munkanélküliek 18,8 százalékát ez a korosztály adja. A korcsoportot jellemző munkanélküliségi ráta 18,5 százalékos, 1,6 százalékponttal alacsonyabb a 2006. szeptember-novemberi adatoknál.
A regionális különbségek sem változtak érdemben a 2006-os folyamatokhoz képest - mondták lapunknak szakértők. Az átlagnál alacsonyabb munkanélküliségi rátájú régiókban tovább csökkent a munkanélküliség, míg az átlagnál magasabb munkanélküliséggel küzdőkben tovább emelkedett a ráta. Utóbbiak közé tartozott az észak-alföldi, az észak-magyarországi, a dél-dunántúli és a dél-alföldi régió.
