BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Széles sávval, de van bérajánlás 2008-ra

Szinte az utolsó pillanatban, kormányzati nyomásra pénteken megszületett a 2008-as országos bérajánlás, amely szerint jövőre a bruttó bérek 5,0-7,5 százalék között emelkedhetnek.

2007. december 26. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az előző forduló után a múlt pénteken mindkét oldal visszalépéssel kezdett az OÉT-ben: a munkaadók a korábbi, bruttó 5,0-7,0 százalékos keresetnövelési ajánlatukat visszavonva, 4,5-7,0 százalékos javaslattal nyitották az egyeztetést. A munkavállalói oldal pedig 6,5-8,5 százalékos követeléséből engedett és kezdetben 6-8 százalékos igényt jelezett. A munkaadói oldal visszakozása miatt aztán a szakszervezetek kétoldalú zárt tárgyalásokat kezdeményeztek, ám eredménytelenül. A plenáris ülésre visszatérő felek beszámolója szerint a munkaadók két alternatív javaslatot is tettek, de a szakszervezetek mindkettőt elutasították, mondván: reálbércsökkenést is eredményező javaslatot a 2007-es veszteségek után eszük ágában sincs elfogadni. Az egyik javaslat a jövő évi béreket bruttó 4,75-7,0 százalékos sávban emelte volna, a másik pedig szimplán hatszázalékos keresetnövelési ajánlás volt. A szakszervezetek pedig további engedmények után legfeljebb az 5,5-7,5 százalékos növelést tartották elfogadhatónak. Félszázaléknyi eltérés nem kellene, hogy a megegyezés útjába álljon - mondta Csizmár Gábor, a munkaügyi tárca szakállamtitkára. Végül a munkaadói oldal képviseletében Dávid Ferenc, a VOSZ főtitkára megerősítette: hajlandók megismételni az ajánlatot, ha látják a szakszervezeti fogadókészséget. Oka volt annak, hogy háromszor is elutasítottuk az 5,0-7,0 százalékos javaslatot - reagált Pataky Péter, a munkavállalói oldal szóvivője.
A vita hevében szóba került, hogy az idő múlásával egyre kedvezőtlenebb munkáltatói ajánlat várható, mire a szakszervezetek a jogos bérsztrájkok szaporodásának veszélyét emlegették fel. Ezt követően kért tízperces szüntetet és hatszemközti konzultációt a két oldal szóvivőjével Csizmár, majd bejelentették a megállapodást az 5,0-7,5 százalékos bruttó emelésről. Vállalható kompromisszum - így értékelte Pataky és Borsik János, az Autonóm Szakszervezeti Szövetség elnöke is az eredményt, amelynek elfogadása egyik oldalon sem teljes, több szakszervezet és munkaadói érdekképviselet is tartózkodott a konszenzusos oldalegyetértéstől. Az aláírt egyezség a jegybank várakozásának is megfelel, még úgy is, hogy az OÉT-ajánlásra hagyományosan rátesznek egy-két százalékpontot a munkaadók a helyi, valamint az ágazati kollektív bérmegállapodásokban.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet