BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem bénította meg az országot a sztrájk

A tegnapi országos demonstráció csekély nyomot hagyott az ország életén, egyedül a vonatközlekedés akadozott. A folytatásról lapzártánk után döntöttek.

2007. december 17. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Több ágazati szakszervezet közreműködésével tartottak tegnap országos sztrájkot az ellátórendszert érintő változások ellen. Igazából azonban csak a vasúti közlekedésben okozott fennakadásokat a munkabeszüntetés - ami szintén nem ment zökkenőmentesen. A Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete (VDSZSZ) honlapján közzétett sztrájknapló szerint több helyütt is jogellenesen és a MÁV belső működési szabályait is megszegve hívták be a pihenőidejüket töltő dolgozókat a sztrájkolók kiváltására, és sok helyütt műszaki vizsgálatok nélkül indították el a vonatokat. Emiatt a VDSZSZ feljelenti a munkaügyi felügyeletnél azokat a vasúti vezetőket, akik törvényellenesen meghosszabbítják a dolgozók munkaidejét, és kezdeményezi, hogy az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség az összes - információink szerint - vonatvizsgálat nélkül elindított vonat menetigazolványát kérje el a MÁV-tól vizsgálat céljából - jelentette be Gaskó István. A MÁV vezetése szintén jogi útra tereli a konfliktust, a Fővárosi Bíróságon kérelmezve a sztrájk jogellenességének megállapítását. Erre öt napja van a bíróságnak.
A bizonytalanság miatt érezhetően csökkent az utasforgalom, az útnak induló vonatok is üresen közlekedtek, a többség a Volán járatait választotta. A buszok jobbára zsúfoltan indultak, de inkább a karácsonyi forgalom, mintsem a vasutassztrájk miatt - mondta Kadlec István, a Volánbusz Zrt. Pest megyei forgalomirányítási osztályvezetője az MTI-Ecónak -, a munkába igyekvők jelentős része pedig inkább autóba ült: pluszjáratokra csak Szombathely és Sárvár között volt szükség. A Volán-társaságok dolgozói - néhány kivételtől eltekintve - nem vettek részt a sztrájkban. Ferihegyen zavartalan volt a közlekedés, a gépek menetrend szerint indultak az üzemanyag-kiszolgálók és az üzemeltetésen dolgozók kétórás sztrájkja alatt is.
A Liga és a Munkástanácsok sztrájkfelhívásához a villamosenergia-ipari dolgozók is csatlakoztak, de az áramellátás folyamatos volt, a kieső energiát importból pótolták. A GE Tungsram Zrt. zalaegerszegi gyárában félórás munkabeszüntetést tartottak napközben, a jelen levő 260 dolgozó 70 százaléka vett részt az akcióban, de a folyamatos munkarendű részlegekben biztosították az elégséges szolgáltatást. Az előzetes adatok szerint mintegy 30-32 ezer pedagógus vett részt a megmozdulásban, de pontos adatok csak két-három nap múlva lesznek - mondta Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke.
Sztrájkoltak az egészségügyi dolgozók is, a megmozdulás összesen 21 kórházat és szakrendelőt érintett. A Magosz által bejelentett forgalomlassító akciók közül egyedül a 47-es főúton, Szeged és Hódmezővásárhely között okoztak komolyabb fennakadást a forgalomban.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet