Jövőre több fontos változás is lesz a nyugdíjak kiszámításában, az azonban már most bizonyos, hogy legjobban azok járnak, akik az idén már jogosultak a nyugdíjra, de nem kérik annak megállapítását. Ők még fél évig mérlegelhetik, hogy a régi vagy az új szabályok szerint kérik-e nyugellátásukat. Ha maradnak a régi mellett, jár nekik a januári nyugdíjemelés és munkát is a nyugdíj korlátozása nélkül vállalhatnak. Az új szabály szerint januártól az 1988-2006 közötti keresetek mindegyike a 2007-es szintűre emelkedik, ez a megállapítandó nyugdíjakat 2008-ban 10,6 százalékkal növeli. Ugyanakkor a jövőre bevezetendő nettósítás - a nyugdíjak megállapításakor figyelembe vett bruttó bért nemcsak a személyi jövedelemadó, hanem a járulékok összegével is csökkentik - a következő években tíz százalékkal csökkenti a nyugdíjalapot. Emiatt az idén év végén és a januárban nyugdíjba vonulók ellátása között a különbség egy százalék alatti, várhatóan 0,5 százalék lesz - ismertette Forgó Györgyné, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium szakállamtitkára. Változik a szolgálati idő honorálása: 40 év szolgálati idő felett minden ledolgozott év a jelenlegi 1,5 helyett 2 százalékos többletet jelent. Aki jövőre előrehozott nyugdíjba megy, meg kell szüntetnie munkaviszonyát. A nyugdíj mellett dolgozók keresete pedig nem haladhatja meg a minimálbért, ha igen, a nyugdíj folyósítását leállítják. Az idei nyugdíjemelés a novemberi korrekció után összesen 6,5 százalékos. Januártól a nyugdíjasok és a nyugdíjszerű szociális ellátásban részesülők ötszázalékos emelésre számíthatnak, az öregségi nyugdíjminimum pedig 28 500 forint lesz.
