BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jó üzlet a rendezvények egészségügyi biztosítása

2007. július 24. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az országban gomba módra szaporodó magánmentők azt jelzik, hogy ez a szolgáltatási forma egyre jobb üzlet. Nem csupán az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) kötelékéről folyamatosan leválasztandó betegszállítás, de a mentés bizonyos formái is jövedelmező „iparággá” nőtték ki magukat. Érdekes tendencia mutatkozik a különböző tömegrendezvények egészségügyi biztosításánál: ezeket mostanában inkább magáncégekre bízzák, míg az állami mentőszolgálatot csak vészhelyzetben riasztják. – A legjobb ajánlatot fogadtuk el, amikor az OMSZ helyett egy magáncéggel szerződtünk – mondta el lapunknak a Rolling Stones magyarországi koncertjét szervező Live Nation Hungary ügyvezetője. Hegedűs László szerint a magánmentők megjelenése jelentősen megkönnyítette a rendezvényszervezők életét. Az OMSZ kizárólagossága idején ugyanis néha előfordult, hogy hiába kaptak a helyszínre mentőautókat, azokat a rendezvény közben balesethez riasztották. A magáncégeknél ettől nem kell félni, a szerződésben fehéren feketén rögzítik az igényeket és a biztosítás feltételeit.
Az év eddigi legnagyobb hazai tömegrendezvényén részt vevő több mint 45 ezer néző biztonságáról 16 mentőautóval és összesen 45 fős szakszemélyzettel gondoskodtak a szervezők. Az ügyvezető tájékoztatása alapján a magánmentő szolgáltatásainak költségei néhány százezer forintot tettek ki. Hegedűs László megjegyezte azt is, hogy bár teljes körű mentési ellátásra szerződtek a céggel, az OMSZ-től afféle „háttérbiztosítást” kértek, vagyis azt, hogy ha netán olyan baleset vagy katasztrófa történik, amelynek mentési igénye meghaladja a magánmentő kapacitását, úgy az OMSZ készenlétben áll.
Jóllehet az állami mentőszolgálat is ajánlkozhat egy-egy komolyabb rendezvény biztosítására, a szaporodó versenytársak mellett lassan, de biztosan csökken a lobbiképességük. A szolgálatnál azt mondták lapunknak: jelentős hátrányban vannak a magáncégekkel szemben. Az OMSZ ugyanis a rá vonatkozó előírások miatt képtelen olyan alacsony árat ajánlani, mint a rugalmasabban, kevesebb szabályzóval működő kisebb cégek.
A helyzet pikantériája, hogy számos magánmentő szabadnapos OMSZ-alkalmazottal látja el a rendezvények biztosítását. A hatályos törvények ugyanis nem korlátozzák, hogy a szolgálatnál dolgozók milyen tevékenységet végezhetnek szabad idejükben, mindössze arról rendelkeznek, hogy a mentési feladatokat csak arra hivatott személyek láthatják el.
A szolgálatnál kitértek arra is, hogy egyre inkább a 22-es csapdájában érzik magukat, hiszen a költségvetésükben előre kalkuláltak olyan bevételeket is, amelyeket a piacon kellene megszerezni, ám az OMSZ jelenlegi működési feltételei ezt aligha teszik lehetővé. Mindenesetre, noha egyre több „jó üzletnek” számító rendezvényről kell lemondaniuk, néhány hét múlva a Hungaroringet ismét ők biztosítják majd.

Szigeti Ildikó
Szigeti Ildikó

Ez is érdekelhet