Parlamenti házszabály-módosítási javaslatot tervez benyújtani a Pénzügyminisztérium, amely kétharmaddal biztosítaná, hogy a költségvetést csak pozitív adósságszolgálat nélkül számított elsődleges egyenleggel lehessen benyújtani – értesült a NAPI Gazdaság. A 2007-es költségvetést megalapozó törvények módosításairól szóló szavazás során már megszavazott a T. Ház egy indítványt, amely szerint csak szufficites kamatkiadás nélküli egyenleget lehetne beterjeszteni, ez azonban egyszerű feles országgyűlési többséggel megváltoztatható, így nem jelent igazán erős biztosítékot a fiskális fegyelem betartására. A házszabály-módosítás annyiban bővítené ezt a szabályt, hogy nemcsak a költségvetési törvényt érintő javaslatokra vonatkozna, hanem a különböző szakmai törvényekre is. A PM a következő évek költségvetésénél azt látja a legnagyobb veszélynek, hogy olyan szakmai javaslatok mennek keresztül a parlamenten, amelyek évekre előre lekötnek forrásokat.
A törvények gazdasági hatásainak felmérését már a tavaszi országgyűlési választások után kötelezővé tette volna a miniszterelnök, ugyanakkor – bár a normaszöveg elkészült – az ezt előíró, kétharmados támogatást igénylő új jogalkotási törvény az ellenzék ellenállása miatt a benyújtásig sem jutott el. Nem előzmény nélküli a pm javaslata sem, Veres János miniszter ugyanis már egy májusi konferencián felvetett egy olyan házszabály-módosítást, amely csak azokat a módosító indítványokat minősítené beterjesztésre alkalmasnak, amelyek megfelelnek a hivatalos kormányzati makrogazdasági programokban vázolt pályának. A PM új javaslata egységes keretbe foglalná a két törekvést. A módosított házszabály ugyanis, ha nem is zárná automatikusan ki a költségvetési kihatással járó szakmai törvénymódosításokat, előírná, hogy mellékelni kell a várható kiadásokat, a tervezett forrást és azt is, hogy más területeken milyen módon kell visszavonulnia az államnak a javaslat megszavazásával.
