Jelentős kiesést okoz a hétfői nyugdíjtörvény-módosítókról szóló szavazás a nyugdíjbiztosítási kasszában – mondta lapunknak Csákabonyi Balázs szocialista képviselő. A civilben a Magyar Nyugdíjasok Egyesületeinek Országos Szövetségének elnökhelyettesi posztját is betöltő Csákabonyi szerint hibás döntést hoztak az ellenzéki frakciók, illetve a kormányálláspontot leszavazó szabaddemokrata képviselőcsoport, amikor enyhítették az előrehozott nyugdíj feltételeit. A megszavazott javaslat értelmében 2012. december 31-éig teljes értékű előrehozott nyugdíjat választhat, aki 59. életévét betöltötte és legalább negyven év szolgálati idővel rendelkezik, szemben a kormány indítványával, amely szerint erre a 60. életév betöltése és 37 év szolgálati idő esetén lett volna lehetőség, már 2007-től. A végül megszavazott módosítás alapján csak azoknak kell csökkentett előrehozott nyugdíjat fizetni, akik legfeljebb 37 év szolgálati idővel rendelkeznek, de ők is jobban járnak, mint amit az eredeti javaslat tartalmazott. Értesüléseink szerint az új felállás miatt a 2008-ra tervezett megtakarításból 40 milliárd forint vész el.
A döntés veszélyezteti a nyugdíjrendszer hosszú távú finanszírozhatóságát, mivel nagy létszámú korosztályok közelednek a korhatár felé – vélekedett Csákabonyi.
Ráadásul szemben az SZDSZ és az ellenzék érvelésével, a kormány javaslatában szó sem volt szerzett jogok visszavételéről, mivel az 1997-es nyugdíjreform rendelkezései alapján ezek csak várományok, jogokról pedig csak akkor lehetne beszélni, ha már a tényleges folyósításra is sor került volna. A nyugdíjkassza egyensúlyának fenntartását tovább nehezíti, hogy az 1997-es demográfiai várakozások csak részben jöttek be, tekintettel például arra, hogy jelenleg a jogosultak 94 százaléka a korhatár előtt megy nyugdíjba. A finanszírozási nehézségek ellenére a szocialista képviselő szerint az elfogadott törvénymódosítást tiszteletben kell tartani, és a közeljövőben nem várható, hogy ismét napirendre vennék az ügyet.
