A rossz állam rátelepedett a gazdaságra, és kezdi tönkretenni a vállalkozások életterét – jelentette ki tegnap a jegybank elnöke az MKIK és az MNB inflációs konferenciáján. Járai Zsigmond szerint a folyamat folytatódni fog, jövőre ugyanis nőnek az adók, nő az újraelosztás mértéke, és egyre nagyobb a bürokrácia és a korrupció. A vállalkozások helyzetét nehezíti a szabályok bizonytalansága is, ami az MNB elnöke szerint csak fokozódni fog, hiszen egyre több olyan ügyre lehet számítani, mint az Audié, amelynek sikerült elérnie a szolidaritási adó kiváltását. Járai bírálta a 2007-es költségvetés tervezetét is, mondván: ahol csökkenteni kellene (így a nyugdíj- és szociális kiadásoknál), ott növeli a ráfordításokat, ahol pedig növelni kellene (például a k+f esetében), ott csökkenti. A bankelnök elégedetlenségét hangoztatta a konvergenciaprogrammal kapcsolatban is, amely szerinte nem vezet el az euróhoz. A nemzeti bank a kedvezőtlen környezet ellenére nem adja fel a célját, hogy 2008-ra visszatérjen az árstabilitás, ugyanakkor elismerte, hogy élénken figyelik a kormány által előidézett áremelések másodlagos hatásait.
Az utóbbi két negyedév adatai emelkedő inflációs trendet jeleznek – derült ki Kovács Mihály András előadásából. Az MNB szakértője az egyedi tényezők közül az áfaemelést és a szabályozott árak növekedését emelte ki, míg az inflációs várakozások növekedését tartós folyamatként jellemezte. Ezenkívül kérdéses az árfolyamgyengülés és az EU-csatlakozás utáni verseny kifutása is. Az inflációs trend az egyedi tényezők kiszűrésével is emelkedik, amit valamelyest ellensúlyozhat a szűkülő kereslet. Az MNB modellje alapján 2007-re stagnáló reálbérek, 2008-ban pedig némileg a termelékenység feletti emelkedés várható. A maginfláció emellett kissé a fajlagos bérköltség alatt alakulhat, azaz romló profitabilitással számolnak a jegybankban.
