Az államreform egyik legnagyobb kérdése, hogy sikerül-e működővé tenni az új rendszereket – jelentette ki Gyurcsány Ferenc a GKI reformkonferenciáján. A kormányfő szerint előállhatnak technikai jellegű nehézségek, például a vizitdíj bevezetése során, amellyel kapcsolatban megértést kért az érintettektől. Nem könnyű belátni az Alkotmánybíróság házipénztáradóval kapcsolatos döntése mögötti szakmai érveket – fogalmazott Gyurcsány, aki szerint a házipénztár ugyanúgy a vállalati mérleg eszközoldalának egyik tétele, mint az ingatlan, amelyre pedig ki lehet vetni különadót.
A miniszterelnök úgy vélte, hogy a köztisztviselők alkalmasak az előttük álló feladatok megoldására, de az államigazgatásban uralkodó „viszonyok” akadályozzák a munkát. Ennek megváltoztatása érdekében szükség van a központi államigazgatás együttműködési kultúrájának átalakítására, amire példaként a számos államilag finanszírozott tanácsadói hálózat együttműködésével létrejövő kistérségi fejlesztési és programirodákat említette. Lapértesülések szerint az utóbbi napokban az MSZP-frakció a kistérségi megbízotti hálózat felszámolása ügyében szembekerült a miniszterelnökkel. Gyurcsány Ferenc tegnap nem politikai vitaként, hanem az együttműködési szándék hiányaként jellemezte az ügyet, amelyet – saját bevallása szerint – a pénzmegvonással való fenyegetéssel lehetett eredményesen, a programirodák létrehozásával lezárni.
A legfontosabb reformdöntéseket 2007 közepéig tervezik meghozni, hogy 2008 végére lezárható legyen az átalakítások legintenzívebb szakasza. Kivételt jelenthet ez alól az önkormányzati reform, amely kétharmados többséget igényel, illetve a nyugdíjreform, amelyet „nem szabad elsietni”.
