Mintegy ötödével kívánja csökkenteni jövőre a kormány a gyógyszerkassza kiadásait – értesült egészségügyi minisztériumi forrásból a NAPI Gazdaság. A természetbeni ellátásokon belül tavaly mintegy 350 milliárd forintot tettek ki a gyógyszer-támogatási kiadások, míg idén már az első kilenc hónapban mindössze 10 milliárd forintra közelítették meg az egész évre tervezett 298 milliárdot. Így év végére a tavalyi szintet is jóval meghaladó hiánnyal lehet számolni. A folyamatos túlteljesítésre tekintettel a 2007-es költségvetés egyeztetései során a tárcának bele kellett törődnie, hogy a kiigazítás részeként nagyjából a 320 milliárd forintos szint körül limitálják a kassza kiadásait. Információink szerint nem ússza meg kurtítás nélkül a pénzbeli ellátások kerete (innen fizetik többek között a táppénzt) és a szintén jelentős tételnek számító gyógyászati segédeszközöké sem, utóbbi esetében még a 25 százalékos csökkentés is felmerült.
A bevételi oldalon ugyanakkor javuló teljesítésben reménykedhetnek az egészségbiztosítási kassza vezetői. Az idén szeptemberi, majd jövő januári járulékemelésből mintegy 30 milliárd forintos pótlólagos bevételre számít a kormány, ráadásul ez az előrejelzés még az esetleges járulékalap-bővítéssel sem számol.
