Magyarországon fiskális alkoholizmus uralkodik, amit jól jelez, hogy a költségvetés kiadásait már évek óta nem sikerül kordában tartani – jelentette ki Kopits György, a monetáris tanácsa tagja a Heller Farkas szakkollégium szakmai hetén. Az IMF költségvetési politikai osztályának korábbi helyettes vezetője szerint Magyarországon hiányzik a stabilitás kultúrája, ezért fordulhatott elő, hogy az állandóan túlteljesített hiánycélok miatt a fiskális politika elvesztette hitelességét. A hitelesség visszaszerzéséhez egy „költségvetési felelősség keretrendszer" létrehozására lenne szükség, amely a nemzetközi példák alapján fontos összetevője volt a sikeres költségvetési kiigazításoknak. Ez egyrészt eljárási szabályokból állna, mint amilyen a gördülő költségvetési tervezés vagy a Clinton amerikai ex-elnök által 1993-ban bevezetett előírás, amely szerint csak akkor lehet újabb kiadásról dönteni, ha egyúttal annak forrását is meghatározzák. Másrészt fontos szerepet kapnának benne az állandó deficitkorlátok, amelyeket nem lehetne év közben sem meghaladni. Kopits szerint ugyanakkor Magyarország esetében nem járható út egy a szakirodalomban fiskális tanács névre hallgató intézmény létrehozása (a Fidesz korábban költségvetési tanács néven javasolt ilyet létrehozni). A költségvetési politikáért ugyanis a kormánynak kell felelősséget vállalnia, azt nem lehet a monetáris tanács mintájára „outsourcingolni”. A közgazdász ehelyett az Állami Számvevőszék jogköreinek kibővítését vagy a kormány által az idén létrehozott konvergenciatanács működésének állandósítását javasolná, utóbbinak fontos ellenőrző és véleményező feladatai lehetnének.
