A kormány egy korábbi garanciavállalás nyomán szeptemberben 4,1 milliárd forint értékben volt kénytelen átvállalni a Magyar Televízió Zrt. hitelét – tudta meg lapunk. A kérdéses kölcsönt az OTP folyósította, türelmi ideje szeptember elején járt le. A köztévé a két évvel ezelőtt felvett hitelnek csak a kamatait tudta fizetni, a tőketörlesztés fedezete ugyanis nem szerepelt az idei költségvetési törvényben. Rudi Zoltán MTV-elnök az első elutasító kormányzati nyilatkozatok után, másfél hónappal ezelőtt azzal próbálta megkerülni az intézmény egyenlegének felborulását, hogy adótartozássá „konvertálja” a hitelt – ennek vette elejét a kormány a hitel átvállalásával. Az egész évre tervezett kezességvállalási keretet a tranzakcióval jelentősen túlteljesítette a kabinet: a 7 milliárd forint alatti terv helyett már 9,4 milliárd forintnyi kifizetett kötelezettségvállalás szerepel a nyilvántartásban (ez tavaly az első kilenc hónapban mindössze 2,8 milliárd forint volt).
Mindeközben a Pénzügyminisztériumban megkezdődtek egy lényegesen nagyobb szabású hitel-átvállalási művelet előkészületei is. A kormány ugyanis szakítani szeretne az autópálya-építés elmúlt években megszokott – elemzők szerint meglehetősen zavaros – finanszírozási technikáival, és 2007-től a központi költségvetésen belül szeretné intézni a kifizetéseket. Ennek érdekében még az idén sor kerülhet a Nemzeti Autópálya Rt. mintegy 340–360 milliárd forintos hiteleinek átvállalására – jelentette ki Várfalvi István, a PM szakállamtitkára. A tétel nem érinti az uniós elszámolás szerinti 10,1 százalékos GDP-arányos idei hiányszámot.
