BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Veres nem vetette el a reformalap ötletét

2006. október 9. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A fejlesztési források elosztásában a regionális fejlesztési tanácsoknak (rft) nagy szerep jut, de ezek továbbra sem választott testületek, mivel az ellenzék megakadályozta a választott régiók felállítását – jelentette ki tegnap az Országgyűlésben Lamperth Mónika önkormányzati és területfejlesztési miniszter.
Lamperth az MSZP hét végi választmányi üléséről kiszivárgott beszéde kapcsán (NAPI Gazdaság, 2006. október 9., 2. oldal) kijelentette, hogy a tavaszi országgyűlési választások után éppen az új MSZP–SZDSZ koalíciós kormány tett kísérletet a választott régiók kétharmados törvénymódosítást igénylő létrehozására, de akkor azt az ellenzék érdemi vita nélkül elutasította. A kormány rövidesen ismét napirendre tűzi az Új Magyarország fejlesztési tervet, majd sor kerül a regionális operatív programok kidolgozására. A régiók közötti forráselosztást objektív szempontok, így többek között a munkanélküliség, a GDP és a településszerkezet alapján végezték el. Így jutott a regionális operatív programokra hat vidéki régiónak mintegy 1130 milliárd, míg a központi régiónak nagyjából 417 milliárd forint, amelyet az ágazati programok forrásai is kiegészítenek – mondta a miniszter. Az rft-k esetleges befolyásolásával kapcsolatban a miniszter úgy vélekedett, hogy a törvényi szabályozás szerint 1990 óta a kormányé a fő felelősség, amelyet a kormány delegáltjai után visel.
A választott régiók még a kormány tavaszi javaslata alapján is csak 2009-től álltak volna fel – reagált Kósa Lajos fideszes képviselő. Debrecen polgármestere szerint ugyanakkor a korábbi javaslat kidolgozatlan és önmagának is ellentmondó volt, ezért nem tudták támogatni. A kérdést mindemellett újra át kell gondolni, de Lamperth beszéde alapján fennáll annak a veszélye, hogy a kormány pártkatonákkal tölti fel az rft-ket – vélekedett a debreceni polgármester.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet