BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jogellenes a háziorvosok adatszolgáltatása?

2006. október 9. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Jogellenes a háziorvosok szeptembertől kötelező tételes betegforgalmi jelentése, mivel azt nem törvény, hanem kormányrendelet szabályozza – állapította meg állásfoglalásában Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos. Az egészségügyi tárca még tanulmányozza, míg a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke üdvözli az állásfoglalást.
Az ombudsman szerint tartalmi okokból sem megnyugtató az egységes jelentési rendszer jelenlegi szabályozása. Az adatkezelés célhoz kötöttségének elve alapján a finanszírozónak kizárólag az általa finanszírozott ellátásokról kell valamilyen módon tudomást szereznie, így a háziorvosok munkájának a szűk értelemben vett gondozáson kívüli részét illetően az adattovábbítás célja nem meggyőző – a népegészségügyi szűréseket az ÁNTSZ külön forrásból végzi, a látleletek kibocsátását, a jogosítványhoz szükséges orvosi vizsgálatot, a lőfegyverhasználat-engedélyezési eljárás során kötelező orvosi vizsgálatot a tb-szervek nem finanszírozzák.
Az ombudsman szerint jogos az a panasz is, hogy akkor is különleges adatok kerülnek az OEP-hez, amikor a beteg ugyan vényköteles, de nem tb-támogatásban részesülő gyógyszert kap orvosától; ilyenkor a beteg semmilyen „jogviszonyban” nem áll a biztosítóval, hiszen a gyógyszere „mögött” nincs állami finanszírozás. Péterfalvi felkérte az egészségügyi minisztert, hogy helyezze hatályon kívül a kormányrendeletet, valamint a jogalkotók törvényi szinten teremtsék meg a jogalapot a tételes betegforgalmi jelentés használatához, figyelembe véve a személyes adatok kezelésének feltételeit is.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet