Már begyűrűztek a magasabb energiaárak az iparba is: az ágazat belföldi értékesítési árai idén augusztusban az előző hónaphoz képest 3,1 százalékkal, az egy évvel korábbihoz viszonyítva pedig 11,1 százalékkal emelkedtek. Az exportértékesítés árszintje egy hónap alatt 1,8 százalékkal csökkent, az egy évvel korábbinál pedig 8,7 százalékkal volt magasabb – adta hírül a KSH. Belföldön a havi gyorsulást főként az elektromos energia és a földgáz hatósági árváltozása okozta. A feldolgozóipari ágazatok értékesítési árai a hónapban 0,9 százalékkal emelkedtek. A legnagyobb áremelkedést a fémfeldolgozás produkálta (2 százalék), ez elsősorban a vas és réz drágulására vezethető vissza. Az élelmiszeriparban – főként a kenyér és a tésztafélék áremelkedésének hatására – 1,1 százalékkal nőttek az árak. A forint egy hónap alatt az euróhoz képest 1,2, a dollárhoz viszonyítva 2,2 százalékkal erősödött; egy év alatt pedig az euróhoz képest 12,2, a dollárhoz képest 7,6 százalékkal értékelődött le. A két árváltozás eredőjeként augusztusban az ipari termelői árak júliushoz viszonyítva 0,3, az elmúlt év augusztusához képest pedig 9,7 százalékkal nőttek.
