A bérdinamika 2006 ötödik hónapjában sem igazán akart tudomást venni a tartósan alacsony inflációról. A bruttó átlagkeresetek májusban ugyanis 6,7, a nettók pedig 7,6 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, így az első öt hónapban a bruttó bérek átlagosan 7,3, a nettók 8,2 százalékkal gyarapodtak, a reálkeresetek pedig – a fogyasztói árak mindössze 2,6 százalékos növekedése mellett – 5,5 százalékkal nőttek – adta hírül a KSH. Így tehát a kormányzati megszorításoknak lesz miből visszavenni. Az Ecostat várakozásai alapján a vállalkozásoknál a dinamikus keresetemelkedés a következő hónapokban még nem veszít üteméből, ám szeptembertől az emelkedő infláció és a növekvő bérterhek miatt lassulnak a reálbérek.
Idén január–májusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók havonta átlagosan bruttó 168 700 forintot kerestek. A versenyszektorban a bruttó átlagbér 8,1, a közszférában pedig 6,5 százalékkal emelkedett, a nettó keresetek dinamikája 8,8, illetve 7,5 százalék volt. Az első öt hónapban a nemzetgazdasági nettó átlagkereset 111 000 forint volt, ezen belül a fizikai foglalkozásúaké 80 600 forint, a szellemieké pedig 145 500 forint.
Az első öt hónapban – a legalább ötfős vállalkozásoknál és a költségvetési intézményeknél – alkalmazásban állók száma a nemzetgazdaságban átlagosan 2,781 millió volt, megegyezik az egy évvel korábbival. Ezen belül a közszférában átlagosan 1,3 százalékkal csökkent, a magánszférában pedig két ezrelékkel nőtt a létszám. Érdekes módon március óta a közigazgatás, védelem, kötelező tb-nél foglalkoztatott fizikai munkások létszáma mintegy 15 ezer fővel nőtt. Ez a KSH szakértői szerint elsősorban az árvízvédelemnél határozott időre foglalkoztatottaknak köszönhető.
Az árvízi helyzet miatt felvett segédőröket megbízással foglalkoztatják – már csak a szigorú létszámkorlátok miatt is –, így a növekedést alapvetően a közmunkaprogramok keretében foglalkoztatottak okozzák – tudtuk meg az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóságnál. Az igazgatóságnál jelenleg két közmunkaprogram fut, ezek közül az egyik március 15-től október 15-ig, míg a másik november 1-jétől szeptember 30-ig tart, ezek keretében 368, illetve 115 főt alkalmaznak, többek közt folyómeder-karbantartásra.
