Budapest árvíz által legveszélyeztetettebb része a Római-part, védelmére a III. kerületi önkormányzat már péntekre kihelyezett 500 köbméter homokot, 75 ezer homokzsákot és egy kilométer fóliát – mondta a NAPI Gazdaságnak Zsolnai József alezredes, a kerület polgári védelmi kirendeltségének vezetője. Az előrejelzések szerint a négy évvel ezelőtti, rekordmagasságú (848 centiméteres) vízszinthez hasonló, sőt azt akár felül is múló tetőzés várható a Dunán, így a III. kerületi önkormányzat ehhez mérten kezdte el a védekezést a Fővárosi Csatornázási Művek Rt. szakembereivel együtt. A 2,8 kilométeres partszakaszon mintegy háromezer ember él. Több családot már pénteken kiköltöztettek házaikból, elhelyezésükről az önkormányzat gondoskodik. A vasárnapi 820 centiméteres vízmagasság (amely több mint duplája az átlagosnak) után a Duna várhatóan 830–840 centiméteren tetőzik a hét elején. Így a védekezési munkák ellenére a Római-part hullámterének (a Duna és a Nánási út–Királyok útja által határolt védvonalnak) jó esetben is csak 20 százalékát tudják majd megmenteni az árvíztől. A teljes árvízi védekezés költsége az előkészületekre és a helyreállításra fordított pénzeket együttesen jelenti: Budapesten az előbbiekre – például homokzsákokra, üzemanyagra, ügyeleti pénzekre – a 2002-es árvíz idején mintegy 130 millió forintot, az utóbbira – vagyis 30 épület rekonstrukciójára – 70 millió forintot költöttek – tudtuk meg a Fővárosi Önkormányzat polgári védelem osztályán. A legveszélyeztetettebb helyen, a III. kerületi Római-partnál már pénteken megtöltöttek 30 ezer homokzsákot.
