A 2004-es költségvetés tervezetében több mint egymilliárd forintos támogatást irányoz elő a kormány a magyar élsport múltbeli és jelenlegi nagyjai számára. A rendszer több pilléren áll: 548 millió forint értékben olimpiai járadékot kapnak a 35. életévüket betöltött éremszerzők, a Gerevich Aladár sportösztöndíjat pedig az aktív versenyzők, illetve edzőik között osztják szét. Ezek mellett új elemként a költségvetési javaslat 50 millió forintot tartalmaz a Nemzet Sportolóinak javadalmazására. Az első 15-20 kiválasztott sportembert jövő májusig kívánja megnevezni a szaktárca.
A Mező Ferenc Közalapítvány (MFK) 85-90 millió forintos törzstőkéjének kamataiból és az éves költségvetési támogatásból segíti a nyugdíjkort elért élsportolókat - mondta lapunknak Nagy József, a közalapítvány titkára. Jövőre az 1997-es alapítás óta megszokott 15 milliós kiegészítést adja az alapítványnak a központi büdzsé, így a teljes, szociális és normatív alapon kiosztott segély összege eléri a 20 millió forintot.
A 2002-es támogatási keretből több mint százan részesültek, a kedvezményezettek között találhatók világbajnokok, szakvezetők, illetve sportolók özvegyei is (az olimpiai járadék jogosultjai nem igényelhetnek segélyt). Az MFK a segélyezés mellett az Olimpiai Bajnokok Klubjával közösen olyan korábbi helyszínekre szervezett kirándulásokat az elmúlt években, mint Helsinki és Olympia - mondta Nagy.
A Gerevich egységes sportösztöndíjat 1996-ban hozták létre, és akkor még az önálló Gerevich Aladár Sportközalapítvány kezelte. A magyar élsport ösztöndíj-támogatási rendszerének működtetésére alapított szervezetet 2000-ben összevonták az addig a szabadidősportért felelős Wesselényi Miklós Sport Közalapítvánnyal. A 2004-es keret a tervek szerint 540 millió forint lesz, összehasonlításképpen két évvel korábban a 490 millió forintos támogatási összeget 771 olimpikon és edző, valamint 154 fogyatékos sportoló és edzőik között osztották szét.
Az olimpiai járadékot 1998 januárjától kapták a továbbra is Magyarországon élő aranyérmesek, majd 2000-től a jogosultak köre az ezüst- és a bronzérmesekkel bővült. Őket a sakkozók és a paralimpiai résztvevők követték 2001-ben. Tavaly erre a célra 526,5 millió forintot fordított a kormány; az aranyérem birtokosai a bérből és fizetésből élők bruttó átlagkeresetének megfelelő havi 122 ezer forintot kaptak (a 2003-as összeg a kormány számításai szerint 137 ezer forintra nőhet). Az ezüstérem ennek 60, míg a bronz 40 százalékát éri, a háromszoros vagy négyszeres olimpiai bajnokok, így például Darnyi Tamás pedig az összeg másfélszeresét kapják.
A Szöulban az 1000 méteres kajakversenyben egyéniben és csapatban is aranyérmet szerzett Gyulay Zsolt sportágától elszakadt ugyan, de a sporttól nem, hiszen az Újpest labdarúgó-szakosztályának vezetője. A győztes kajak négyesben társa, Hódosi Sándor mintegy tíz éve eltűnt Magyarországról, a szövetség és a MOB sem tud róla semmit, így az életjáradékát sem folyósítják - tudtuk meg Angyal Zoltán szövetségi kapitánytól, Hódosi egykori edzőjétől. Hódosit lapinformációk szerint a magyar rendőrség is keresi. A győztes csapat tagja, Csipes Ferenc a Budapesti Honvéd kajak-kenu szakosztályának igazgatója és edzőként is dolgozik, a negyedik tag, Ábrahám Attila végzettsége ügyvéd, s egy középfokú edzői képesítést nyújtó Fitness Akadémiát vezet.
Sike András, Szöul 57 kilogrammban olimpiai bajnok kötöttfogású birkózója hű maradt sportágához, edzőként dolgozik. Főállásban az FTC-ben, valamint az utánpótlás-válogatottban edzősködöm - mondta Sike. Sportügyekkel foglalkozik az 1988-as ötkarikás játékokon egyéniben és csapatban is győztes öttusázó Martinek János. A sportoló hivatásos katonaként a Honvédelmi Minisztériumban sportreferensként dolgozik és részt vesz a katonai öttusa-világbajnokság szervezésében is. A lólengésben olimpiai aranyérmes tornász, Borkai Zsolt németországi edzősködés és nemzetközi bíróskodás után jelenleg a győri Honvéd szakközépiskola és kollégium igazgatója, valamint városi és megyei társadalmi szervezetek ifjúsági és sportügyi felelőse. Sportágában tevékenykedik a Szöulban csapat-, négy évvel később, Barcelonában egyéni aranyérmet szerzett Szabó Bence is, ő a válogatott szövetségi kapitánya.
