A Szent István-bazilika teljes, mintegy tízmilliárd forintos rekonstrukciójának befejezésével jövőre a kulturális tárca elindítja a Mátyás-templom felújítási programját - jelentette be Baán László gazdasági helyettes államtitkár. A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma (NKÖM) a tervek elkészítése és a kivitelezésre szóló közbeszerzési eljárások lebonyolítása után 2004 második felére tervezi a felújítási munkák kezdetét. A rekonstrukció várhatóan négy év alatt 4-5 milliárd forintba kerül. (Ez megegyezik a Bazilika helyreállítására az utolsó négy évben költött összeggel.) A négy éve a katolikus egyház tulajdonába került, a világörökség részeként nyilvántartott műemlék épület állapota folyamatosan romlik, a tetejéről két éve - esetenként 50-60 kilogrammos - kőelemek hullanak alá. Ezért a látogatók testi épségének védelmében a templom bejárata fölé már tetőket kellett építeni. Az egyház a 2001-ben bevezetett belépődíjakból (150-600 forint jelenleg a jegyek ára) 80 millió forintot költött felújításra, valamint mintegy 180 milliót az üzemeltetésre és karbantartásra. Több forrása az azóta tervezett rekonstrukcióra nincs a tulajdonosnak, állami segítség pedig ez idáig nem érkezett.
