ä NAPI Gazdaság
A magyar jegybank határozottan támogatja a kormányzat törekvését, hogy az ország jövő év május elsején csatlakozzon az euró előszobájának tekinthető ERM-II árfolyamrendszerhez - nyilatkozta Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak. Járai szerint ez stabilizálhatja a magyar gazdaságot. A jegybankelnök szerint ugyanakkor a határidőig hátralévő időben a kormánynak el kell végeznie az államháztartás elkerülhetetlen konszolidálását és szerkezetének átalakítását. Ezek nélkül ugyanis nem biztosítható, hogy az ERM-II a lehető legsimább átmenetet jelentse az euró 2008-as bevezetéséhez - vélte Járai. Az MNB elnöke szerint a magyar gazdaság pillanatnyilag meglehetősen távol van a maastrichti kritériumok teljesítésétől, a legrosszabb ebből a szempontból az államháztartás hiánya és az infláció mértéke. A stabil forint jelentősen hozzá tud járulni ahhoz, hogy újra bízzon a piac a kormány kiegyensúlyozott államháztartásra irányuló törekvéseiben. Járai szerint a strukturális reformok végigvitelében csak a következetes kormányzati magatartás vezethet a magyar fizetőeszköz stabilitásának helyreállításához.
