Az egyszerűsített vállalkozói adót (eva) választó mintegy 60 ezer adózó az első negyedévben 8,4 milliárd forintot fizetett be előlegként - tudta meg lapunk Varga Árpádtól, az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) alelnökétől. A Pénzügyminisztérium (PM) éves bevételi terve 16 milliárd forint volt, így az előlegbefizetés időarányosan messze meghaladta az eredeti elképzeléseket. Varga szerint a terv felülteljesítése a második negyedévben is folytatódik, a hurráoptimizmusra azonban nincsen ok. A PM számításaiban szereplő szja- és áfabevételek időarányos elmaradása ugyanis összefüggésben van az eva bevezetésével - vélte az elnökhelyettes.
A második negyedéves részletet hétfőig van idejük befizetni az evázóknak, a határidő elmulasztása esetén késedelmi pótlékot számít fel az adóhivatal. Az APEH ugyanakkor nem szabhat ki mulasztási bírságot az új adónem esetében, de ez nem is célja a szervezetnek - tette hozzá Varga. A szúrópróbaszerű ellenőrzéseket is megelőzési céllal végezte a hivatal: az eddigi ellenőrzések során 735 adózót vizsgáltak, és az esetek 13 százalékban derült fény mulasztásra. Gyakori hibának számított, hogy az ügyfelek rossz adószámot adtak meg, az áfa- vagy az szja-befizetések számára fenntartott számlaszámra történt a befizetés. Az esetek többségében azonban már egy kiértesítés is megtette a hatását, és megtörtént a befizetés - mondta Varga. Az idei evabevételi terveket a PM egyedül határozta meg, ugyanakkor az APEH véleményét is kikérték. A túlteljesítés hátterében többek között az állhat, hogy nem számoltak az adórendszer megváltoztatása előtt még veszteséges vállalatok idei befizetéseivel.
