A tervek szerint a jövő hétfőn lesz a földgázellátásról szóló törvény módosító indítványainak végső szavazása, majd ezt követően június 16-án kerül sor a végszavazásra - mondta Hatvani György, a tárca helyettes államtitkára egy földgáz-kereskedelemmel foglalkozó konferencián. Ligeti Pál, a gazdasági tárca energetikai szakértője a készülő törvény kapcsán elmondta, hogy eddig több mint 240 módosító indítványt tárgyaltak meg, így többek között a Magyar Energia Hivatal (MEH) feladatait és hatáskörét is bővítették. Emellett a hosszú távú szerződésekből származó pénzügyi nehézségek kezelésére - bár az unió ilyet nem ír elő - egy alapot is létrehoznak, illetve a lakossági fogyasztók számára a korábban tervezett célelőirányzat helyett fogyasztói árkiegészítést alkalmaz a tervezet. Érdekesség még, hogy az új törvény hatálybalépése után a mélyművelésű bányáknak várhatóan nem kell bányajáradékot fizetniük.
A Gázszolgáltatók Egyesülésének (GE) adatai szerint egyébként tavaly a szolgáltatók összesen 8,95 milliárd köbméter földgázt értékesítettek, mintegy 3,07 millió fogyasztó számára. A GE szerint mindenképpen módosítani kellene a befagyott költségek kezelésének, az árszabályozásnak és a hálózatfejlesztésnek a törvényben megjelenő részein. Jelenleg elosztói és közüzemi szolgáltatói engedélyt egy társaságon belül lehet birtokolni, míg az a cég, amely kereskedői engedéllyel rendelkezik, másmilyet nem kaphat. Ezután általános szabály lesz, hogy földgázipari vállalkozás csak egy működési engedéllyel rendelkezhet.
