BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem jelent csodaszert az EU-támogatás

2003. május 25. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az egészségügy reformjában a nyugdíjreform tapasztalataira lehet építeni. Utóbbinak köszönhetjük, hogy ma nincsenek olyan tömegdemonstrációk a nyugdíjkérdés miatt, mint Ausztriában és Franciaországban - jelentette ki a NAPI Gazdaság konferenciáján Csehák Judit egészségügyi miniszter. Az egészségügyi reform eredményeképpen kiderül, hogy a piacon megjelenő új szolgáltatások közül melyiket vehetik igénybe a betegek, és az is elképzelhető, hogy a gyógyszerlistához hasonlóan csak a szolgáltatások bizonyos körét vásárolja meg az állam. Az egészségügyi hozzájárulás csökkentésével, az adók és járulékok emelésének befagyasztásával a kormány rákényszerül ugyanakkor, hogy külső forrásokat is bevonjon a rendszerbe - közölte a miniszter. Az egészségügyi alap vásárlásaiban az elmúlt években 15 százalékra nőtt a magáncégek részesedése, ha ideszámítják a gyógyszervásárlást és a gyógyászati segédeszközöket is, akkor már 40 százalékos a magánszektor aránya az egészségügyi kiadásokból - jelentette ki Csehák. Így indokolatlan a félelem a magánosítástól, hiszen az már régen megjelent az egészségügyben. A tárca felkészült a váltásra: készen állnak a szakmai anyagok az OEP szektorsemleges vásárlási gyakorlatának kialakítására. A miniszter szerint új alapokra kell helyezni a társadalmi szolidaritást, hiszen a gyógyszertámogatásnál - ami a teljes fizetendő összeg 40 százalékára csökkenti a beteg gyógyszerkiadásait - ugyanúgy kedvezményezett a gazdag vállalkozó és a kisnyugdíjas.

Az szektor ingatlan vagyonának kezelésére megoldást jelenthet a regionális alapon szerveződő egészségügyi holdingok megalakítása - jelentette ki előadásában Magyari László, a gazdasági tárca címzetes államtitkára. Ezek a holdingok a befektetők számára kedvező egyablakos ügyintézés kialakítása mellett átvehetnék az intézményvezetőktől a vagyonkezeléssel járó feladatokat, anélkül, hogy a vagyon magánkézbe kerülne - tette hozzá az államtitkár. A Nemzeti Fejlesztési Terv keretében az EU 78 millió euró támogatást nyújt a magyar egészségügynek, ez az összeg azonban csak a teljes egészségügyi támogatási összeg 4,4 százalékát teszi ki, további uniós forrást csak regionális projektekre lehet bevonni. Magyari szerint így elkerülhetetlen a forrásbevonás az intézmények működtetésébe a magánszektorból, a szakellátás és a kórházak átalakítása ugyanis nagyságrendje miatt nem történhet meg a háziorvosi szolgálat átalakításának mintájára. A szabályozott átalakulás lehetséges modelljei közül három vázolható fel. Az elsőt a német példa jelenti, amelyben a költségvetési intézmények gazdasági társasággá átalakulnak át. Ezzel megelőzhető a privatizációval járó vita, hiszen nem történik tulajdonosváltás. A brit példa szerint a háttérfunkciókat vállalkozási szerződésekkel lehetne ellátni, míg egy harmadik utat jelenthet a szakmai és pénzügyi befektetők bevonása a szolgáltatásokba - mondta Magyari. Ezek az elemek megjelennek a magyar rendszer átalakítási modelljében is.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet