BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csak az átalakuló kórházak juthatnak fejlesztési forráshoz

2003. május 25. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Richter Gedeon Rt. nem kíván kórházakban részesedést szerezni az egészségügyi privatizáció során - jelentette ki Bogsch Erik, a cég vezérigazgatója a NAPI Gazdaság konferenciájának kerekasztal-beszélgetésén. Az egészségügy finanszírozásáról szólva Bogsch sajnálatosnak vélte, hogy a cigaretta jövedéki adójára derogációt kért az EU-tól a kormány, miközben felvetődhet bizonyos gyógyászati kiadások áfakötelessé tétele. Igazságtalan állapot, hogy a forint erősödése miatt a hazai gyártók hátrányba kerültek, miközben a kormányokkal kötött megállapodások miatt nem volt lehetőség áremelésre - tette hozzá a Richter vezére.

Az elmúlt években a lakosság jövedelmének egyre kisebb részét költötte gyógyszerre, így a gyógyszerkassza állandó túllépése nem kizárólag a túlzott felhasználásra vezethető vissza - mondta a kerekasztalon Dózsa Csaba, az OEP főigazgató-helyettese. A háziorvosok és a járóbeteg-ellátásban részt vevő a szakorvosok gyógyszerfelhasználását a jövőben egységes rendszerben ellenőrzik, hogy lássák, hol írnak fel az átlagnál több vagy kevesebb gyógyszert, és megvizsgálhassák ennek okait. Az OEP ugyanakkor nem fogja szankcionálni az orvosok gyógyszerfelírási gyakorlatát, hiszen ha büntetésként csökkentenék a finanszírozást, akkor az orvosok jogosan fordulhatnának bírósághoz azzal, hogy kétségbe vonták szakmai kompetenciájukat - tette hozzá Dózsa.

Káros lenne az egészségügy jelenlegi helyzetének konzerválása, így a javaslataink nyomán megváltozott kórháztörvényt támogatni tudjuk - jelentette ki hozzászólásában Golub Iván a kórházszövetség képviseletében. A kórházszövetség forrásbővítés párti, így a magánszféra bevonását szerencsésnek tartják, de nem annak jellege miatt, hanem mert minden lehetséges finanszírozási eszközre szükségük van. Golub ugyanakkor a magántőke bevonására irányuló kormányzati intézkedések mögött még nem látja azt a forrástömeget, amely a reformhoz szükséges. Ki kell kényszeríteni a jó dolgokat - jelentette ki hozzászólásában Győrfi István, egészségügyi kormánymegbízott. Ennek megfelelően a kormány csak akkor ad majd fejlesztésekre pénzt, ha azok a betegellátási érdekeknek megfelelő változásokat szolgálnak.

Alapvetően megváltozott az orvostechnológia, a gyógyszerezési szokások, miközben a WHO szerint a betegségek 80 százaléka már ellátható kórházi kezelés nélkül - mondta Győrfi. Minderre reagálni kell a fekvőbeteg- és járóbeteg-ellátás rendszerének átalakításával. Ugyanakkor nincsen meg az intézményekben az a korszerű menedzsmenttudás, ami a közpénzek hatékony elköltéséhez szükséges - tette hozzá a kormánymegbízott. Az egészségügyben már korábban is létezett a regionális együttműködés, kialakult egy munkamegosztás az intézmények között. Győrfi szerint fokozni kell ezt az együttműködést a pénzek elosztásában, amelynek eredményeként a regionális egészségügyi tanácsokban megszervezhetők a közös betegellátási rendszerek.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet