BUX 139111.47 1,08 %
OTP 44650 1,52 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A klubok nem adhatnak információkat egymás szurkolóiról

A Sportminisztérium ugyan már 1999-ben kidolgozta a szakemberek által megfelelőnek tartott törvényt a futballhuliganizmus ellen, ám annak alkalmazása - a hét végén történt menetrendszerű Újpest-Ferencváros botrány tapasztalatai alapján nyugodtak kijelenthető - lényegében nem történt meg. A huligánok elleni fellépést többek közt az is nehezíti, hogy egy alkotmánybírósági határozat alapján a szurkolókról szerzett adatokat az egyik klub nem adhatja tovább a másiknak.

2002. szeptember 18. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A minisztérium helyettes államtitkára szerint jelenleg csupán három stadion (a Puskás stadion, a Fradi- és az UTE-pálya) rendelkezik korszerű, a rendbontók kiszűrésére alkalmas beléptető rendszerrel. Köpf Károly rámutatott, hogy a jelenlegi jogszabályok, így a sportrendezvények rendjéről szóló 1999. évi LXIX. és a sportról szóló 2001. évi 145. törvények ugyan alkalmasak a helyzet kezelésére, ám paragrafusaikat szigorúbban kellene betartatni. Az érintetteknek (klubok, rendőrség, minisztérium) sokkal hatékonyabb koordinációs rendszert kell kialakítaniuk, a nyolcvanas években nemzetközi botrányokat okozó angliai huligánokat az úgynevezett szurkolói kártya, a professzionális beléptető rendszer és kamerák segítségével sikerült megfékezni. Magyarországon ugyanakkor még az is gond, hogy egy alkotmánybírósági határozat a személyiségi jogok védelmére tekintettel az alaptörvénybe ütközőnek minősítette azt, hogy az egyes szurkolókról szerzett adatokat az egyik klub továbbadja egy másiknak klubnak. Igaz, saját honlapján, újságjában közzéteheti a delikvensek nevét.
A liga fegyelmi bizottságának elnöke, Sieben László szerint bizonyos esetekben csődöt mondott az az elképzelés, miszerint a különböző biztonsági szolgálatok biztosítani tudják a stadionok rendjét. A hétvégi botrány után megjelenő Nemzeti Sport címlapján szereplő kép pedig magáért beszél - az egyik rendező mászik át elsőnek a kerítésen. Sokkal szigorúbban kell alkalmazni a jónak mondható jelenlegi jogszabályokat és elengedhetetlen a személyes felelősség kihangsúlyozása. A kiszabható büntetési tételek tekintetében a törvényi maximum felé kell közelíteni. A rendőrséggel szorosabban együttműködve kell megrendszabályozni a vétkes szurkolói kisebbséget, a klubok felelőssége is szigorúbban kell kezelni és amennyiben szükséges, nem szabad visszariadni a pályák bezárásától vagy a lelátók egyes szektorai lezárásától.
A most kidolgozott csomag legfontosabb célja, hogy a lelátókról száműzze mindazt, ami nem a szórakozással függ össze. Kedden Muszbek Mihály, a Magyar Labdarúgó Liga (MLL) igazgatója bejelentette: hat pontból álló végrehajtási tervet dolgoztak ki. (Ezen túlmenően az MLL fegyelmi bizottsága a pénzbüntetések mellett két-két meccsre betiltotta az újpesti és a székesfehérvári pályát.) Ezek legfontosabb eleme, hogy a rendőrök visszatérnek a stadionokba, sőt, a nézőtérre, ugyanis Muszbek ugyancsak azon véleményének adott hangot, hogy a biztonsági szolgálatok nem tudtak rendet tartani a felhevült szurkolók körében. (A kidolgozott csomaggal kapcsolatban egyébként a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium (GYISM) a stadionrekonstrukciós program pénzalapjából 100 millió forintot bocsát rendelkezésre az első ligás csapatok, valamint a diósgyőri pálya biztonságának növelésére.) A rendőri biztosítás költségeire az MLL átalánydíjas szerződést kötne a 2002/2003-as bajnokságból még hátralévő mérkőzésekre is. A rendőri jelenlét anyagi terheinek egy részére garanciát vállalna a liga. A költségek egyébként sajtóinformációk szerint mérkőzésenként 250-750 ezer forintot tennének ki, attól függően, milyen balhéra van kilátás.
A további elképzelések szerint a stadionokban megerősítenék a vendégszektorok kerítéseit - ennek financiális hátterét részben a GYISM által biztosított 100 millió forint adná. Ezeken a szurkolói helyeken leszerelnék a székeket (ami egyébként ellentétes az UEFA eggyes előírásaival), s a lelátórészekre csak külön folyosón lehetne bejutni. Mindezek mellett lezárnák a pályához legközelebb eső öt sort, s videorendszert telepítenének. A „bűnös” szektorokba ezek után az ultrák csak előzetesen írásban megrendelt, fényképes szurkolói kártyával léphetnének be. Igaz, Muszbek megjegyezte, ez még nem az évek óta emlegetett elektronikus beléptető rendszer kártyája lesz. Abban a fokozottan feszült helyzetben, ha két rivális csapat szurkolói néznek majd farkasszemet egymással a lelátókon, a liga korlátozhatja majd a vendégszurkolóknak kiadott csoportos jegyek számát. A következő találkozóktól ugyanis az edzők és játékosok sportszerűtlen magatartását is szigorúbban kívánják szankcionálni.
D. P.-Á. A.

Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus
Drávucz Péter
Drávucz Péter

Ez is érdekelhet