A Legfelsőbb Bíróság (LB) és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) új vezetője, Lomnici Zoltán elmondta, hogy a politika kereszttüzébe került ítélőtáblák kialakítását kizárólag szakmai kérdésként kívánják kezelni. (Az új kormány támogatásának is köszönhetően januártól Budapesten, Pécsen és Szegeden három ítélőtábla létesül, amelyek 2003. július 1-jével kezdik meg tényleges működésüket.) A „táblabíróságok” felállításának előkészítésére bizottságot hoznak létre, amely javaslatot tesz a létszámra és az elhelyezésre. Az ítélőtáblák vezetőit 2003. január-márciusi hatállyal az év második felében kinevezik, a bírói állásokat a fővárosban áprilistól, Pécsett és Szegeden pedig májustól lehet betölteni. A vezetői állásokra az OIT július 25-ig írja ki a pályázatokat.
Lomnici azt is közölte, hogy a tanács támogatta Bárándy Péter igazságügy-miniszter javaslatát a bírói alapilletmény 2003. január 1-jétől életbe lépő 50 százalékos emeléséről. A bírósági vezetők azt is szeretnék, ha a jövőben az OIT állítaná össze a költségvetés bírósági fejezetére vonatkozó javaslatot.
D. P.
